Strona główna > > Porady kulinarne

5 sposobów na pozbycie się niestrawności

Ból i dyskomfort, zgaga, odbijanie, a nawet uciążliwe gazy - to wszystko objawy niestrawności. Jak z nią walczyć? I czy da się wygrać bez leków? Poznaj najpopularniejsze sposoby na pozbycie się dolegliwości, która dopada każdego.

Dysfunkcja układu pokarmowego, którą potocznie nazywamy niestrawnością, spowodowana jest najczęściej niewłaściwym odżywianiem. Odpowiada za nią przede wszystkim ciężkostrawne, smażone jedzenie spożywane w biegu, ale też nadmiar słodyczy i jedzenia przetworzonego. Gdyniestrawnośćpojawia się często i jest bardzo uciążliwa, może wskazywać na poważne problemy z układem trawiennym. Warto wtedy sprawdzić, czy nie grozi namniewydolność wątroby. Zanim wybierzemy się jednak do lekarza, najlepiej spróbować najpopularniejszych, domowych sposobów na pozbycie się przykrej dolegliwości.


1. Zioła na trawienie

Nasze babcie już dobrze wiedziały, że zioła potrafią zdziałać cuda.W przypadku niestrawności najskuteczniejsze będą napary z melisy, rumianku, mięty pieprzowej i nasion kopru włoskiego.Wystarczy łyżkę suszu zalać wrzącą wodą, zaparzać przez 10 minut pod przykryciem, potem odcedzić i pić przynajmniej 3 razy dziennie. Zioła te pobudzają trawienie i wspomagają pracę jelit. Herbatki z mięty powinny jednak unikać osoby, które cierpią na zgagę.


2. Stosowanie probiotyków

Wiadomo, że jelita to nasz drugi mózg. Jeśli one są szczęśliwe, to także człowiek nie cierpi na żadne poważniejsze dolegliwości. W przypadku jelitowych problemów należy uzupełnić florę bakteryjną o pożyteczne bakterie, Znaleźć je możemy oczywiście w probiotykach dostępnych w aptece, ale także w jedzeniu. W tej formie będą zdecydowanie lepiej przyswajalne.Powinniśmy starać się spożywać jak najwięcej kiszonek.Kiszone ogórki, kapusta kiszona czy zakwas z buraków to pożywienie, które powinno trafić do naszej codziennej diety. Ważne jest, byśmy jedli żywność świeżą i surową, czyli wysoce enzymatyczną. Warto codziennie pić zielony koktajl, uwzględniając w jego składzie m.in. ananasa i warzywa liściaste np. szpinak, jarmuż czy pietruszkę.


3. Soda oczyszczona lekarstwo na zgagę

Soda od dawna wykorzystywana jest w kuchni jako środek zamienny w przypadku braku proszku do pieczenia. Często można zobaczyć ją w składzie domowych kosmetyków czy środków do czyszczenia. Nie wielu jednak wie, żesoda to lek, prawdopodobnie najtańszy z możliwych o bardzo wszechstronnym działaniu. Gdy dokucza nam zgaga, warto sięgnąć po ten biały proszek, który zobojętnia kwasy żołądkowe. Pamiętać należy jednak, by sodę najpierw “zgasić”. Płaską łyżeczkę sody należy zalać wrzątkiem do połowy szklanki, poczekać aż przestanie syczeć, dolać chłodnej wody i dopiero wtedy wypić.


4. Brak stresu i ruch

Wiele problemów trawienny wynika bezpośrednio z pospiechu i stresującego trybu życia.Zanim sięgniemy po leki na trawienie, warto przyjrzeć się stylowi naszego codziennego funkcjonowania.Może powinniśmy na chwilę wyhamować i zamiast podejmować się kolejnych zadań, wskoczyć w buty do biegania, wziąć psa na spacer czy usiąść z dzieckiem do gry planszowej.


5. Aromaterapia

Warto oddać się także relaksującejaromaterapii.Udowodniono, że wdychanie olejku lawendowego, rumiankowego czy olejku z mięty pieprzowej, pozwala w szybkim tempie pozbyć się problemów z układem trawiennym.

Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 515 razy | 19-11-2021 |



Ewa gotuje