Strona główna > > Porady kulinarne

Boswellia - poznaj właściwości zdrowotne kadzidłowca

Boswellia serrata to indyjska roślina, której żywicę, zwaną olibanum, stosuje się w kadzidłach. Przyjemny zapach nie jest jednak jedyną zaletą tej substancji, gdyż wyróżnia się ona wieloma właściwościami zdrowotnymi. Regularne stosowanie Boswelli korzystnie wpływa na funkcjonowanie wielu układów fizjologicznych, dlatego coraz więcej osób decyduje się na suplementację. Czy naprawdę warto?

Właściwości zdrowotne Boswelli


Ta ajurwedyjska roślina słynie ze swoich właściwości przeciwbólowych, dlatego może być stosowana jako roślinny zamiennik środków na bóle głowy czy stawów. Dzięki zawartości kwasu bosweliowego kadzidłowiec wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego polecana jest między innymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Regularne stosowanie kadzidłowca zmniejsza też obrzęki, chroni wątrobę, wzmacnia kości i stawy, reguluje poziom cukru oraz obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Boswellia korzystnie wpływa też na funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego, trawiennego oraz nerwowego i jest od wieków stosowana w leczeniu astmy, alergii oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Dłuższa suplementacja Boswelli działa antydepresyjnie, zmniejsza lęk i pozytywnie wpływa na nastrój.


Glukozamina z Boswellią - suplementacja


W sklepach z preparatami roślinnymi najczęściej znajdziemy Boswellię w kapsułkach. Taki suplement zawiera ekstrakt z kadzidłowca i przeznaczony jest do stosowania w dawce ok. 1 kapsułki dziennie. Dużą popularnością cieszy się również glukozamina z Boswellią, czyli unikalna mieszanka chlorowodorku glukozaminy i kadzidłowca. Glukozamina jest naturalnym składnikiem pozyskiwanym z krewetek, który korzystnie wpływa na kondycję stawów, a w połączeniu z kadzidłowcem stanowi solidne wsparcie dla układu kostnego.


Czy Boswellia jest bezpieczna dla zdrowia?


Kadzidłowiec uznawany jest za substancję bezpieczną i dobrze tolerowaną przez człowieka. Nie można jej stosować tylko w kilku przypadkach, przede wszystkim w ciąży i w okresie karmienia. Roślina ta nie nadaje się również dla osób uczulonych na preparaty na bazie żywicy Boswellia. Niewskazane jest także podawanie kadzidłowca małym dzieciom, a niektórzy producenci zastrzegają, że ich preparaty można spożywać dopiero od 14. roku życia. Należy również uważać na Boswellię w przypadku wcześniejszego zachorowania na zapalenie błony śluzowej żołądka. Większość osób może jednak bezpiecznie przyjmować Boswellię i czerpać korzyści ze stosowania jednego z najpopularniejszych preparatów medycyny ajurwedyjskiej.


Ile kosztuje Boswellia w kapsułkach?


Boswellię można nabyć w opakowaniach po 60, 90, 100, a nawet 120 kapsułek. Jeśli nigdy wcześniej nie przyjmowałeś tego suplementu, zacznij od małego opakowania. Ile kosztuje Boswellia? Cena zależy przede wszystkim od producenta i wysokości dawki preparatu w porcji dziennej. Dobrej jakości Boswellię w dawce 125 mg kupisz już od 20 zł, lecz jeśli zależy Ci na wysokiej dawce dziennej (ok. 1125 mg), za 60 kapsułek zapłacisz ok. 50-70 zł.


Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 704 razy | 23-09-2020 |



Ewa gotuje