Strona główna > > Porady kulinarne

Co oznacza wskaźnik WHR? Jak go obliczyć?

W obecnych czasach, otyłość brzuszna stanowi jeden z najczęstszych rodzajów otyłości. Spowodowane jest to przede wszystkim niezdrową dietą, bogatą w cukry proste i tłuszcze, a także niską dawką aktywności fizycznej. Sprawdź, czy Ty również nie jesteś zagrożony jej występowaniem, korzystając ze wskaźnika WHR.

Wskaźnik WHR - charakterystyka

WHR, zaraz obok BMI, to jeden z najpopularniejszych wskaźników, wykorzystywanych do sprawdzenia czy ilość tkanki tłuszczowej jaką posiadamy, jest prawidłowa. Ten z kolei, znajdzie swoje zastosowanie nie w przypadku stosunku masy ciała do wzrostu, lecz wykrywania otyłości brzusznej, nazywanej również androidalną. Pozwala on na określenie nie tylko poziomu tkanki tłuszczowej, ale także jej rozmieszczenia.

Jak obliczyć wskaźnik WHR?

Aby prawidłowo obliczyć wskaźnik WHR, pod uwagę należy wziąć dwa parametry, a mianowicie obwód talii oraz obwód bioder. W tym pierwszym przypadku, centymetr krawiecki należy przyłożyć do połowy wysokości pomiędzy dolną krawędzią łuku żebrowego a górnym grzebieniem kości biodrowej, czyli inni słowy - wcięcia w talii. W drugim przypadku natomiast, miarka powinna zostać przeprowadzona na wysokości kolców biodrowych przednich górnych. Dzięki odpowiedniemu dokonaniu wszelkich niezbędnych pomiarów, uzyskasz rzetelny wynik. W następnej kolejności, przechodzimy do wyliczenia wskaźnika WHR, dzieląc wynik obwodu talii przez obwód bioder.

Interpretacja wyników

Kiedy wszystkie pomiary zostały już przeprowadzone, a wskaźnik obliczony, przychodzi pora na dokonanie interpretacji uzyskanego wyniku. Jeśli chodzi o wskaźnik WHR, nie jest on tak złożony, jak ma się to w przypadku na przykład wskaźnika BMI. Jeżeli u mężczyzn, WHR przekracza 1, istnieją wyraźne wskazania na postępującą otyłość brzuszną. O figurze typu jabłko u kobiet natomiast, wskazuje WHR wynoszący powyżej 0, 8.

Otyłość brzuszna i wynikające z niej zagrożenia - zmień swoje nawyki żywieniowe już dziś!

Jeśli obliczony przez Ciebie wynik wskaźnika WHR jednoznacznie wskazuje na występowanie otyłości androidalnej, to znaczy, że powinieneś koniecznie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Otyłość brzuszna bowiem, wiąże się nieodłącznie z otłuszczeniem wielu ważnych organów, takich jak żołądek czy wątroba. To z kolei, w dłuższej perspektywie czasu, może przyczynić się do rozwinięcia się poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Z tego też powodu, warto podjąć decyzję o gruntownej zmianie swoich przyzwyczajeń żywieniowych, wzbogacając swoją dietę o niezbędne witaminy oraz minerały, a także ograniczając kaloryczność poszczególnych posiłków. Niemniej istotna rolę odgrywa także regularne uprawianie aktywności fizycznej.

Zdrowa i niskokaloryczna dieta pudełkowa od Dietering.com

Dietering.com oferuje zdrowe, pożywne, pełnowartościowe posiłki dla wszystkich mieszkańców Zakopanego i okolic (https://www.dietering.com/miasto/zakopane/). Stawiamy przede wszystkim na świeżość wszystkich składników, a także bogactwo we wszelkie kluczowe dla zdrowia składniki odżywcze. Nasz catering może stanowić istotny element diety zapobiegającej otyłości brzusznej oraz pomagającej w jej skutecznym zwalczaniu.

Artykuł partnerski.~Gosc | Czytano 307 razy | 19-01-2023 |Ewa gotuje