Strona główna > > Porady kulinarne

Dieta Dash - co warto wiedzieć?

Na samym początku warto zaznaczyć, iż dieta Dash to nowoczesny program bardzo precyzyjnie opracowany przez specjalistów, dietetyków z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. O czym warto pamiętać? To fakt, że znajduje ona zastosowanie przede wszystkim u osób, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów, jest także przeznaczona w sytuacji kiedy zalecane jest zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi.

Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych diet na całym świecie, a świadczy o tym bardzo wysoka pozycja w rankingu.

Na samym początku warto zaznaczyć, iż dieta Dash to nowoczesny program bardzo precyzyjnie opracowany przez specjalistów, dietetyków z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. O czym warto pamiętać? To fakt, że znajduje ona zastosowanie przede wszystkim u osób, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów, jest także przeznaczona w sytuacji kiedy zalecane jest zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych diet na całym świecie, a świadczy o tym bardzo wysoka pozycja w rankingu.

Dieta Dash- na czym polega?

Najbardziej istotne w diecie Dash jest to, że dostarcza ona około 2000 kcal dziennie, więc nie jest to standardowa dieta służąca odchudzaniu, jednak znacznie zmniejsza się ilość soli dostarczanej w posiłkach. Głównym jej celem jest dostarczenie organizmowi właściwych składników odżywczych, dzięki takiemu zastosowaniu ciśnienie ulega obniżeniu. W diecie Dash zalecana dawka soli to 5 lub 6 gramów dziennie, co bardzo istotne należy usunąć z planu żywieniowego takie dania jak między innymi:


  • przetworzone konserwy, wędliny

  • soki warzywne

  • płatki śniadaniowe

  • słone przekąski, chipsy, paluszki

  • oraz produkty, które zawierają dużą ilość sodu.

Dieta Dash- zasady odżywiania

Powinieneś wiedzieć, iż podczas stosowania diety Dash należy przede wszystkim zastąpić białe pieczywo chlebem razowym, bardzo dobrym rozwiązaniem jest także spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Według zasad diety Dash powinno się spożywać 4 porcje dziennie zarówno warzyw jak i owoców, istotne jest również spożywanie chudego mięsa i nabiału, dzięki czemu organizm otrzymuje bardzo potrzebne białko. Zaleca się także spożywanie ryb, oraz warzyw strączkowych między innymi: fasoli, grochu, soczewicy a także orzechów i sezamu. O czym warto pamiętać? To fakt, aby zastąpić tłuszcze zwierzęce roślinnymi, a w przypadku chorób związanych z układem krążenia unikać jedzenia słodyczy! Dopuszczalne jest natomiast spożywanie domowych ciast i lodów, które mają niską zawartość tłuszczu. Pamiętaj, aby w trakcie diety Dash unikać spożywania alkoholu oraz kofeiny!


Dieta Dash- właściwości prozdrowotne

Dieta Dash niesie ze sobą bardzo wiele zalet, wśród których można wymienić:


  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi - stosowanie diety zapobiega nadciśnieniu tętniczemu krwi, dlatego jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na tą chorobę

  • dzięki prawidłowej diecie nie ma konieczności zażywania leków w celu obniżenia ciśnienia tętniczego

  • dieta Dash umożliwia także obniżenie poziomu cholesterolu LDL, co tym samym zapobiega rozwoju miażdżycy

  • w przypadku cukrzycy dieta Dash zapobiega nadmiernej otyłości.


Dieta Dash - o czym warto pamiętać?

Przed wyborem właściwej diety warto mieć na uwadze, iż nie wszystkie są bezpieczne dla organizmu, zaleca się aby każdą dietę najpierw skonsultować z lekarzem specjalistą. Pamiętaj, że niektóre diety mogą być dla organizmu wręcz wyniszczające, zwłaszcza diety ubogie w składniki odżywcze. Prawidłowo dobrana dieta zapobiega powstawaniu zaburzeń związanych z odżywaniem, oraz nie powoduje powrotu do początkowej wagi!


Artykuł partnerski powstał we współpracy z CATEROMARKET.PL - porównywarką cateringów dietetycznych~Gosc | Czytano 68 razy | 24-11-2020 |Ewa gotuje