Strona główna > > Porady kulinarne

Dlaczego warto jeść owoce morza?

Owoce morza nie są jeszcze w Polsce tak popularne jak w krajach śródziemnomorskich, ale nieustannie zyskują coraz większe grono fanów. Wyniknąć mogą z tego same korzyści, bowiem frutti di mare stanowią bardzo pożywny i zdrowy składnik diety. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć owoce morza do swojego jadłospisu.

Najpopularniejsze owoce morza - gdzie je kupić?


Krewetki, małże, ośmiornice, kalmary i homary to najpopularniejsze owoce morza, które bez większego problemu można dostać w coraz większej liczbie polskich sklepów. Aby pozachwycać się ich walorami smakowymi, warto odwiedzić sklepy rybne, markety spożywcze lub delikatesy online. Szczególnie te ostatnie sklepy dostarczają świeże i dobre frutti di mare.

Jakich wartości odżywczych dostaczarczają owoce morza?

Owoce morza dostarczają organizmowi wielu zdrowych i wartościowych substancji odżywczych. Jednocześnie zawierają mało tłuszczów nasyconych oraz węglowodanów, co przekłada się na niską kaloryczność. Dlatego frutti di mare powinny znaleźć się również w menu osób, które planują zrzucić kilka kilogramów.


Pełnowartościowe białko


Jako podstawowy budulec organizmu białko jest niezbędne w diecie. Owoce morza są jego bardzo bogatym źródłem, którym z powodzeniem i korzyścią dla organizmu można zastąpić mięso, które z kolei zawiera więcej tłuszczu i jest bardziej kaloryczne.


Kwasy Omega-3


Owoce morza zawierają kwasy DHA oraz EPA, które pozytywnie wpływają na profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego. Efekty diety bogatej w owoce morza widać choćby w fakcie, że mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego rzadziej chorują na serce. Kwasy te są również bardzo cenne w kontekście unikania chorób nowotworowych.


Witaminy


Owoce morza są również bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.



  • Witamina A - jest bardzo cenna w kontekście prawidłowego widzenia i profilaktyki chorób narządów wzroku, np. kurzej ślepoty.

  • Witamina D - niezbędna do prawidłowego rozwoju i utrzymywania kondycji układu kostno-stawowego. Ponadto przyczynia się do zapobiegania wielu chorób, m.in. cukrzycy, chorób serca czy nowotworów.

  • Witamina E - ma działania antyoksydacyjne. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia jakość krwi.


Owoce morza zawierają również rozpuszczalną w wodzie witaminę B12, która wspiera przemianę materii, a także wspomaga układ nerwowy.


Składniki mineralne


Owoce morza, podobnie jak ryby, są bardzo bogate w niezbędne składniki mineralne.



  • Jod - jego regularne dostarczanie do organizmu jest bardzo ważne, ponieważ nie mamy zdolności do jego magazynowania. Jod jest niezbędny do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy.

  • Cynk - jest niezbędny w syntezie białek oraz materiału genetycznego DNA i RNA. Bardzo ważny w kontekście budowania odporności organizmu.

  • Wapń - potrzebny nie tylko do prawidłowej budowy kości, ale również bierze udział w pracy udział w pracy mięśni.

  • Selen - jest to pierwiastek wspomagający metabolizm.


Coraz powszechniejsza dostępność owoców morza, a także fakt, że zyskują one popularność, niewątpliwie pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie.


Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 674 razy | 31-07-2020 |



Ewa gotuje