Strona główna > > Porady kulinarne

Do jakich dań stosuje się pieprz ziołowy

Jeśli zastanawisz się do jakich dań dodać pieprz ziołowy, to świetnie się składa. Artykuł, który czytasz, jest idealny dla Ciebie. Dowiesz się z czego składa się i na co jest dobry ziołowy pieprz. Sprawdź do czego używać aromatycznej mieszanki ziół.

Z czego składa się pieprz ziołowy?

Pieprz ziołowy to strannie dobrana mieszanka ziół o niepowtarzalnym aromacie i smaku. W jego skład wchodzą zmielone przyprawy i zioła takie jak: majeranek, kminek, kolendra, papryka ostra, kozieradka, czosnek i gorczyca biała. Widzimy więc, że pieprz ziołowy nie zawiera w swoim składzie pieprzu i pieprzem jest jedynie z nazwy. Pomimo tego, że ma intensywny smak, nie jest tak ostry w smaku jak pieprz czarny.

Zastosowanie pieprzu ziołowego

Do czego dodawać pieprz ziołowy i w jakiej ilości? Pieprz ziołowy ma zastosowanie w wielu potrawach kulinarnych. Wykorzystywany jest przede wszystkim do przyprawiania potraw mięsnych takich jak pieczenie lub kotlety. Sprawdza się doskonale do nadawaniu smaku staropolskim zupom takim jak: kapuśniak, gorchówka, fasolowa, a także do przyprawiania potraw z grzybów. Gospodynie domowe i zawodowi kucharze wykorzystują go także do nadawania smaku i aromatu sosom. Pieprz ziołowy nadaje się również do przyprawiania wszelkiego rodzaju sałatek oraz surówek. Pieprz ziołowy wyostrza smak wielu potraw. Jest mniej ostry od popularnego pieprzu czarnego, więc śmiało możemy go dodawać do potraw w większej ilości. Pieprz ziołowy pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny. Jest szczególnie zalecany do potraw cięzkostrawnych. Możemy go dodawać do potraw w trakcie lub pod koniec ich robienia.

Przepis na domowy pieprz ziołowy

Pieprz ziołowy jest bardzo prosty i szybkie do zrobienia. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut do jego wykonania.Do jego wykonania potrzebna nam będzie patelnia z grubym dnem oraz moździeż lub blender.

Na rozgrzaną i suchą patelnię wrzucamy: 2 łyżki ziaren gorczycy białej, 2 łyżeczki kolendry, 1 łyżkę kminku oraz 1 łyżeczkę kozieradki.

Wszystko mieszamy i prażymy na średnim ogniu przez około 60 sekund. Następnie zdejmujemy z ognia i odstawiamy na kilkanaście minut do ostudzenia.

Do uprażonych przypraw wsypujemy także: 3 łyżeczki majeranku, 3 łyżeczki słodkiej papryki, 2 łyżeczki ostrej papryki oraz 2 liście laurowe.

Całość miażdżymy w moździeżu lub rozdrabniamy za pomocą blendera.

Gotowy pieprz ziołowy przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Artykuł partnerski.



~Gosc | Czytano 194 razy | 20-03-2023 |



Ewa gotuje