Strona główna > > Porady kulinarne

Dobry kubek termiczny, który sprawdzi się do kawy, herbaty i innych napojów

Wybór dobrego kubka termicznego nie jest łatwy. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w gąszczu możliwości i jak wybrać idealny termokubek.

Dobry kubek termiczny, czyli jaki?

Na początek zastanówmy się, co kryje się pod stwierdzeniem "dobry kubek termiczny". Dla wszystkich z pewnością będzie to szczelność, estetyka wykonania i - co najważniejsze - możliwie długie utrzymywanie temperatury napoju. Niektóre osoby dodadzą do tej listy jeszcze wagę kubka, jego niestandardową pojemność (np. 720 ml, takie jak mają niektóre modele Contigo) czy łatwość czyszczenia. Przyjrzyjmy się, na co zwrócić uwagę przy zakupie kubka, by później nie żałować.


Zamykanie kubków termicznych

Niskiej jakości kubki termiczne mogą przepuszczać napoje dwoma drogami: na uszczelce łączącej pojemnik z nakrętką oraz przez sam ustnik. Kupując kubek sprawdź, w jaki sposób jest zamykany. Niektóre firmy, takie jak np. renomowana Contigo, opracowały własny opatentowany system zamykania. W przypadku Contigo nazywa się on Snapseal i może być obsługiwany jedną ręką. To jednak nie jedyny jego plus - zamknięcie takie gwarantuje hermetyczność kubka, co dodatkowo przekłada się na jego długotrwałe utrzymywanie temperatury napoju.



kubek termiczny

Kubki termiczne a higiena

Nakrętki i ustniki kubków termicznych mogą być prawdziwym siedliskiem baterii. Jeśli zamknięcie jest bardzo skomplikowane, trudno dotrzeć do jego zakamarków i tym samym zadbać o odpowiednie doczyszczenie naszego naczynia. Picie z takiego kubka po dłuższym czasie jest niezdrowe, nie mówiąc już o tym, że zbierający się w nakrętce osad wpływa na smak napoju.


Dobrej jakości kubki mogą być "rozebrane na czynniki pierwsze" - unikasz zakamarków, niedomytych przestrzeni. Co więcej, nie musisz sam myć swojego termokubka - zrobi to za Ciebie zmywarka.


Niskiej jakości kubki termiczne mogą jednak posiadać ostrzeżenia przed wsadzeniem ich do zmywarki - w wysokiej temperaturze ich uszczelki mogą się rozprężać lub kurczyć, przez co kubek straci szczelność.


Wielkość termokubka

Sam doskonale wiesz, jaka pojemność termokubka Cię satysfakcjonuje. Jeśli jesteś miłośnikiem małej czarnej, być może wystarczy Ci kubek termiczny o pojemności 200 ml. Jeżeli lubisz przez cały dzień sączyć ulubioną herbatę lub wodę (ciepłą lub zimną) wybierz kubek o pojemności 720 ml.



termokubek


Materiał, z którego wykonany jest kubek termiczny

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli kubków termicznych, które mogą być wykonane ze szkła, stali, ceramiki i tworzyw sztucznych, takich jak tritan i plastik. Każdy z tych materiałów posiada charakterystyczne właściwości, a co za tym idzie - wady i zalety. Przykładowo, kubki stalowe są najcięższe z dostępnych, ale jednocześnie są bardzo stabilne, odporne na upadki, długo utrzymują ciepło i nie przyjmują zapachów. Kubki wykonane z tworzyw sztucznych nowej generacji typu tritan, są bardzo lekkie i wytrzymałe, dostępne w całej palecie barw, a ich jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena. Wybierając kubek z tworzywa sztucznego sprawdźmy, czy na pewno posiada certyfikat dopuszczający go do użytku z żywnością.


Kubki szklane i ceramiczne są bardzo estetyczne, jednak łatwo mogą ulec stłuczeniu. Nie są również najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na długim zachowaniu temperatury napoju.


Szukasz idealnego kubka termicznego dla siebie lub na prezent? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Funkcjonalne kubki termiczne i butelki na wodę od Kambukka.

Artykuł partnerski


~Gosc | Czytano 649 razy | 17-12-2020 |



Ewa gotuje