Strona główna > > Porady kulinarne

Ile naprawdę wiesz o winie czerwonym

Wino czerwone to klasyczne i eleganckie dopełnienie posiłku, ale nie tylko. Jeśli pijesz najczęściej właśnie ten rodzaj, przekonaj się ile o nim wiesz. Poznaj kilka faktów i ciekawostek dotyczących tego wykwintnego alkoholu.

Jak powstaje wino?

Na początku warto przyjrzeć się samemu procesowi wytwarzania wina. Jest to czynność wymagająca pracy i ogromnego doświadczenia, co każdy winiarz dobrze wie. Jak wygląda produkcja trunku upodobanego przez wielu z nas/

  1. Pierwszy etap to zbiory. Mogą odbywać się mechanicznie i ręcznie. Po zerwaniu winogron przewozi się je do winiarni, gdzie zostają one posegregowane i wyselekcjonowane. W przypadku wina czerwonego mamy do czynienia z procesem maceracji, dzięki któremu uzyskuje ono swój kolor i zachowuje substancje odżywcze. Przy wytwarzaniu wina białego ten krok jest zazwyczaj pomijany.

  2. Kolejnym kluczowym etapem jest fermentacja. Używa się do niej najczęściej naturalnych drożdży, które w starciu z cukrem zawartym w soku wytwarzają alkohol. Zawartość, która finalnie będzie winem gotowym do spożycia fermentuje w drewnianych beczkach, wielkich nierdzewnych pojemnikach lub w cementowych kadziach. Następny krok polega na zlaniu powstałej cieczy w inne miejsce i wytłoczeniu bardziej skondensowanego wina z miazgi pozostałej w kadzi. Póżniej miesza się wyciśnięty trunek z winem właściwym.

  3. Kupażowanie to proces, w którym miesza się różne rodzaje win w celu otrzymania najlepszego smaku i aromatu. Po uzyskaniu odpowiednich proporcji ciecz jest filtrowana i klarowana. Dojrzewanie wina w beczce przez określony czas to już prawie ostatnia czynność, która jest potrzebna. Pozostało już tylko butelkowanie, korkowanie i oznaczanie.

Do czego pijemy czerwone wino? Jak je podajemy?

Czy wiesz do jakich potraw najlepiej serwować wina czerwone? Zanim kieliszek wyląduje na Twoim stole weź pod uwagę temperaturę podania. Powinna ona wynosić zazwyczaj 14 - 18 stopni, więc ciecz ma być tylko delikatnie schłodzona. Przestrzeganie tej zasady wpłynie na korzyść wyjątkowego smaku i aromatu. Kieliszek ustawiamy u góry talerza po prawej stronie, mniej więcej na wysokości godziny pierwszej. Tradycja bierze się z faktu, że większość ludzi jest praworęczna. Po odpowiednim przygotowaniu nadchodzi czas na wybór.


  • Wina czerwone wytrawne i półwytrawne - komponujemy je z różnego rodzaju przekąskami i daniami głównymi. Intensywne lub tłuste sery mogą służyć jako ciekawa przystawka właśnie w połączeniu z wytrawnym aromatem i smakiem. Czerwone wino lubi się z czerwonym mięsem (nawet krwistym i mocno doprawionym). Wołowina, dziczyzna, wieprzowina, baranina i potrawy z grzybów będą idealnie współgrały z wykwintnym trunkiem.

  • Wina czerwone słodkie i półsłodkie - Jak większość słodkich win, czerwone podajemy głównie do deserów. Ciastka, lody, ciasta, budynie, kremy itp. to potrawy, których smak trunek dopełni swą słodyczą. Dobrą alternatywą jest również wino różowe. Do czego pasuje najbardziej? Szybko przekonasz się, że praktycznie do wszystkiego.

Kilka ciekawostek na koniec

Jeśli jesteś już obeznany w kwestii podstaw, czas na kilka ciekawych faktów o winie. Oto najlepsze ciekawostki:


  • Nie wszystkie wina zyskują z czasem. Jeśli kupujemy butelkę wyprodukowaną przez koncern alkoholowy, warto wypić zawartość jak najszybciej. Możemy spotkać się z nieprzyjemną niespodzianką jeśli taki trunek będzie leżakować u nas w domu.

  • Wino na zdrowie? Czemu nie! Jeden kieliszek wina dziennie (oczywiście czerwonego) zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego i zawałów.

  • Ile wina wypija obywatel Polski rocznie? W porównaniu do innych krajów Europy stosunkowo mało, bo 7 litrów. Wybierajmy zatem dobre wino i cieszmy się jego smakiem.


Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 711 razy | 25-05-2021 |



Ewa gotuje