Strona główna > > Porady kulinarne

Indywidualna dieta odchudzająca

Dożyliśmy czasów, w których zdrowe odżywianie stało się nie tylko modą, ale sposobem na życie. Większość z nas zwraca baczną uwagę na to co, kiedy oraz ile je. Pomimo to, w społeczeństwie jest coraz więcej ludzi otyłych. Zgubienie kilku zbędnych kilogramów bardzo często jest ogromnym wysiłkiem. W artykule dowiesz się jakie diety odchudzające są skuteczne i zdrowe.

Metody odchudzania są różne. Niektórzy z nas zwiększają aktywność fizyczną. Inni ograniczają posiłki. Jedna i druga metoda jest dobra, ale najskuteczniejsze jest połączenie aktywności fizycznej wraz z indywidualnie dobraną dietą, nie bazującą na małej ilości kalorii. Pułapką niskokalorycznych diet jest efekt jojo. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta.

Zbilansowana dieta odchudzająca


Zbilansowana dieta odchudzająca, czyli zawierająca odpowiednią ilość składników mineralnych oraz witamin. W przeszłości modna była dieta Dukana. Co do jej skuteczności nie można mieć zastrzeżeń. Natomiast kwestie jej wpływu na zdrowie są dyskusyjne. W diecie Dukana brakowało zbilansowanego zaopatrzenia organizmu w witaminy i składniki mineralne.
Zasady zbilansowanej diety odchudzającej.
- Jedz posiłki w odstępach minimum 3 godzinnych
- Pij minimum 2 litry wody dziennie
- Znajdź równowagę między aktywnością fizyczną i dostarczaną ilością energii w postaci posiłków.
- Unikaj spożywania przetworzonej żywności.

Tempo chudnięcia


Aby chudnąć około 1 kilograma tygodniowo, należy zmniejszyć bilans energetyczny o około 1000 kalorii każdego dnia. Dokonać tego możemy poprzez wysiłek fizyczny i odpowiednią dietę. Tak duża redukcja kalorii, z zachowaniem potrzeb organizmu, możliwa jest tylko u osób z wysoką aktywnością fizyczną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze diety?


Przy wyborze diety kierują się zdrowym rozsądkiem i kryteriami podanymi w artykule. Wybieraj dietę, która ma tanie i szybkie posiłki. Drogie składniki lub długi czas przygotowania zniechęca do stosowania diety. Dobra dieta, to urozmaicone potrawy. Monotonia w posiłkach to największy wróg skutecznego odchudzania. W przypadku trudności ze schudnięciem sprawdź Ketomorin ułatwiający odchudzanie. Skuteczna dieta odchudzająca to syte posiłki o niskim indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny (IG)


Indeks glikemiczny to wskaźnik wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu produktu spożywczego. Jeśli chcesz poprawić proces chudnięcia spożywaj posiłki z niskim IG. Należą do nich warzywa o IG na poziomie od 15 do 80. Bardzo niski poziom IG = 10 mają pieczarki i sałata. Najwyższy wskaźnik IG wśród warzyw mają ziemniaki na poziomie 95. Wśród owoców najniższy wskaźnik IG = 10 ma awokado, a najwyższy IG = 72 ma arbuz.
Pieczywo to IG na poziomie 50 - 95.
Zerowy wskaźnik IG mają: jajka, śmietana, sery, masło, ryby, cielęcina, drób, wieprzowina, oleje.

Indywidualnie dobrana dieta


Jeśli pomimo stosowania wszelkich dostępnych diet Twoja waga nie zmienia się, skonsultuj się z dietetykiem. Specjalista na podstawie wywiadu, sprawdzenia aktywności trybu życia, dobierze odpowiednie posiłki. Indywidualny dobór jadłospisu pozwala schudnąć przy zachowaniu zdrowych i pysznych posiłków. Pamiętaj, że każdy organizm inaczej reaguje na ten sam posiłek. Składają się na to czynniki genetyczne, ilość snu, wskaźnik BMI, stan zdrowia oraz aktywność fizyczna. Dlatego tak ważne jest dobranie indywidualnej diety przez specjalistę. Ścisła współpraca z dietetykiem przynosi trwałe efekty zrzucenia zbędnej wagi.
zobacz też healthytime.pl
Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 161 razy | 19-05-2020 |Ewa gotuje