Strona główna > > Porady kulinarne

Jak powinna wyglądać zbilansowana zdrowa dieta

Ciągle słyszymy że zdrowa dieta to postawa zarówno dla osób , które są aktywne fizycznie jak i dla osób, które po prostu chcą się zdrowo odżywiać i polepszyć kondycje swojego organizmu.

Zazwyczaj gdy słyszymy dieta to wydaje nam się że chodzi albo o osoby odchudzające się albo chore, które muszą przestrzegać restrykcyjnych diet, które nie obciążają organizmu . Otóż dieta to również sposób odżywiania się na co dzień, chcąc zachować dobrą odporność organizmu i utrzymać ciało w dobrej kondycji niezależnie od tego czy jesteś osobą aktywną czy też nie, warto wiedzieć co taka dieta powinna zawierać a czego nie powinna zawierać.


Cukier w diecie czy jest zdrowy ?


Jeżeli do tej pory twoje potrawy były typu fast food, bądź były bogate w cukry i niezdrowe przekąski to przejść na zdrową dietę z dnia na dzień będzie raczej ciężko. W takich przypadkach zaleca się stopniową zmianę nawyków żywieniowych co pozwoli orgiazmowi na adaptację.


Czy można jeść owoce na diecie


Pierwszym krokiem jaki powinnaś podjąć jeżeli chcesz zmienić swoje złe nawyki żywieniowe jest przejście z napojów słodzonych na wodę, co znacznie ograniczy ilość spożywanych cukrów w diecie. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez słodzonych napojów smakowych i picia wody, ale to bardzo ważny krok . Zdrowa dieta powinna zawierać jako podstawę owoce oraz warzywa, które są mało kaloryczne a dostarczają mnóstwo niezbędnych dla naszego organizmu mikro elementów.


Zdrowa dieta to także dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika w diecie, warto stosować pieczywo pełnoziarniste czyli ciemne pieczywo, które jest źródłem węglowodanów złożony i dużych ilości błonnika, który jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej flory bakteryjnej w żołądku. Węglowodany złożone dodatkowo powodują że nie jesteśmy głodni przez dłuższy okres czasu.


Źródło złych tłuszczów


Często się mówi że zdrowa dieta to taka w , której nie występują tłuszcze bądź produkty zawierają mała ilość tłuszczu. Sprawa tłuszczu w diecie jest nieco bardziej skomplikowana, istotne jest to jakie rodzaje tuszów spożywamy. Te pochodzące z mięsa są zazwyczaj tłuszczami nasyconymi, które szkodzą naszemu zdrowiu ale np te pochodzące z orzeszków ziemnych są tłuszczami nienasyconymi, która są potrzebne w naszym organizmie, choćby z tego względu ponieważ niektóre z witamin rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach.


Więcej tego typu informacji, dotyczących diet oraz produktów , których unikać w diecie znajdziesz na medicot.pl


Artykuł partnerski


~Gosc | Czytano 688 razy | 17-10-2020 |Ewa gotuje