Oto lista niezbędnych produktów w jakie należy się zaopatrzyć przed przygotowaniem tego dania:
- opakowanie ryżu krótko ziarnistego, ryż musi się dobrze kleić
- opakowanie suszonych prasowanych wodorostów (nori)do zawijania naszych smakołyków
- ocet ryżowy
- sos sojowy - ciemny
- pasta wasabi - ostry chrzan sprzedawany zwykle w tubce
- marynowany imbir
- bambusowa mata - bardzo ułatwi nam zwijanie nori, jest to inwestycja na dłużej, warto więc w taką matę się zaopatrzyć.
Przed gotowaniem ryż należy bardzo dokładnie wypłukać - do momentu aż woda będzie przeźroczysta. Następnie ryż zalewamy wodą źródlaną i odstawiamy na pół godziny. Następnie wodę zlewamy i wlewamy nową w proporcjach na 1 szklankę ryżu - 1 i 1/4 szklanki wody. Po zagotowaniu się wody ryż gotujemy 15 minut a następnie zostawiamy pod przykryciem na kolejne 15 minut.
Następnie ryż zalewamy marynatą złożoną z cukru, octu ryżowego i sosu sojowego. Dzięki niej staje się klejący i nabiera tego wyjątkowego smaku.
Następnie na macie rozkładamy wodorost i na 2/3 powierzchni rozkładamy ryż, dość cienko, pamiętając aby zostawić wolny pasek u góry.
Następnie na ryż kładziemy dodatki - łososia lub surimi, paseczki awokado, plasterki imbiru a całość smarujemy wasabi.
Następnym krokiem jest zwinięcie wodorostu zaczynając od strony z ryżem. Po zwinięciu rulon (uklepany palcami aby dobrze się skleił) kroimy na 8 części, dla ułatwienia za każdym razem nóż zwilżamy w wodzie.
Sushi podajemy z sosem sojowym, pasta wasabi oraz marynowanym imbirem.
Kultura nakazuje aby jeść sushi pałeczkami lub palcami, pamiętając aby pochłaniać całe kawałki bez rozgryzania (można je maczać w sosie sojowym). Przy spożywaniu suhi zaleca się zielona herbatę.
Pewną odmianą suhi jest suhi nigiry. Tak samo przygotowany ryż formujemy w wałeczki na które kładziemy kawałki wędzonego łososia, spożywamy również z pastą wasabi i sosem sojowym . Smakowo podobnie jak sushi, prostsze o tyle, że nie wymaga użycia alg morskich nori.
Smacznego :)
mewa80 | Czytano 3989 razy|