Strona główna > > Porady kulinarne

Najpiękniejsza ceramika od polskich marek

Prawdą jest, że do niektórych rzeczy po prostu trzeba dorosnąć. Kiedyś nie zwracało się uwagi na, na czym jemy, a teraz z czułością przyglądamy się niepowtarzalnym wzorom oraz designerskim kształtom filiżanek, kubków i talerzyków, z których pijemy poranną kawę i jemy śniadanie. I tak po wielu latach wróciły do nas słowa, które mówiły do nas nasze babcie i mamy, że to, na czym jemy, jest równie ważne, jak to, co znajduje się na talerzu.

Polska ceramika to nie tylko Bolesławiec i Ćmielów, ale także inne marki, które produkują nietuzinkowe zestawy i pojedyncze ich elementy. Czas je poznać! Z pewnością większość z nich ma w swojej ofercie wyroby, które idealnie nadają się na prezent.

Manufaktura Ćmielów

Fabryka w Ćmielowie jest najdłużej działającą firmą produkującą wyroby porcelanowe w Polsce. Jej początki datuje się na 1790 roku, gdy grupa garncarzy pod wodzą p. Wojtasa założyła niewielką manufakturę. Początkowo wytwarzane w niej były wyroby gliniane. Prawdziwy rozkwit nastąpił jednak kilka lat później, gdy kanclerz Małachowski zaczął produkcję eleganckiego fajansu. Starannie zrobione naczynia w klasycystycznym stylu wzbudziły uznanie najwybitniejszych przedstawicieli polskiej elity. Zakład w Ćmielowie umocnił swoją pozycję na rynku w latach 20. i 30 XX wieku, kiedy to powstał słynny serwis o nazwie Empire. Zdobił on nawet stoły prezydenta w Zamku Królewskim w Warszawie. Ponadto światło dzienne ujrzały również zestawy w stylu art deco. W obecnych czasach fabryka w Ćmielowie przeżywa prawdziwy renesans, a wraz z fabryką w Chodzieży współtworzy Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież.


Ceramika Tułowice

Pierwsza fabryka w Tułowicach powstała w 1852 roku. Okres jej największej świetności przypada na pierwszą połowę XX wieku, kiedy fabryka została przejęta i rozbudowana przez rodzinę Schlegelmilch. Manufaktura działała prężnie, do czasu wybuchu II wojny światowej. Polska ceramika była bardzo bogato zdobiona i sprzedawana w całej Europie, a nawet Kanadzie, Ameryce Północnej oraz Azji, która uznawana jest za kolebkę porcelany. Po zakończeniu wojny, która prawie doszczętnie zniszczyła nasz kraj, fabryka w Tułowicach stała się własnością państwa. Wytwórnia zmieniła także nazwę z Reinhold Schlegelmilch Porzellanfabrik Tillowitz na Zakłady Porcelitu "Tułowice", ponieważ zrezygnowano z produkcji wysokogatunkowej porcelany na rzecz tańszego zamiennika. Obecnie w ofercie tego producenta można znaleźć zarówno wyroby szlachetne, jak i tańszą polską ceramikę użytkową oraz dekoracyjną. Produkty można zobaczyć na stronie http://ceramikatulowice.pl/.


Porcelana Bogucice

Fabryka porcelany w Bogucicach, które dziś są dzielnicą Katowic, zaczęła swoją działalność w 1923 roku. Na samym początku zakład funkcjonował jako "Giesche" Fabryka Porcelany. Po zakończeniu wojny, gdy fabryka została poddana stopniowej restrukturyzacji, przeszła ona w ręce państwa. W latach 50. XX wieku większość rysunków technicznych została zniszczonych, a nazwa firmy zmieniła się na Zakłady Porcelany Bogucice. Miejsce tradycyjnych i bogato zdobionych wyrobów, zajęły asymetryczne wzory oraz kolorowe serwisy i porcelanowe figurki. Ze względu na narastające zadłużenie, w 1994 roku podjęto decyzję o zamknięciu manufaktury. Nie oznacza to, że wyroby z Bogucic przepadły - obecnie pieczę nad procesami produkcyjnymi trzyma BGH Network S.A.


Artykuł partnerski


~Gosc | Czytano 568 razy | 12-01-2021 |



Ewa gotuje