Strona główna > > Porady kulinarne

Najważniejsze zalety regularnego picia zielonej herbaty

Zieloną herbatę powszechnie uznaje się za bardzo zdrowy napój - nie bez przyczyny! Dziś wyjaśniamy, jakie konkretne korzyści dla zdrowia może przynieść jej regularne picie. Zapraszamy do lektury!

Zdrowotne i lecznicze właściwości zielonej herbaty znane są od tysięcy lat. Każdy z nas zna jej charakterystyczny smak i szlachetny aromat. Regularne picie oczyszcza organizm z toksyn.

Herbata zielona - podstawowe informacje


Herbata zielona to, obok herbaty czarnej, jedna z najpopularniejszych odmian tego napoju. Ten rodzaj suszu powstaje z liści, które nie zostają poddane fermentacji i dzięki temu zachowują zielonawy kolor - stąd nazwa. Do jej zaparzania nie powinno się używać wrzątku, tylko wody o temperaturze 70-90 stopni Celsjusza. Czas parzenia zależy od jakości liści oraz tego, po raz który je wykorzystujemy (herbatę zieloną można zaparzać wielokrotnie). Zwykle są to 2-3 minuty.


Zieloną herbatę najlepiej pić bez dodatków. Niekorzystne jest zwłaszcza połączenie jej z cytryną, ponieważ prowadzi to do uwalniania się do naparu glinu, który znajduje się w suszu.


Herbata zielona - najważniejsze zalety


Herbata zielona jest szczególnie bogata w substancje, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Co można zyskać, włączając ją do swojej diety? Poniżej tylko kilka z bardzo długiej listy korzyści.


Lepsza odporność


Wraz z herbacianym naparem dostarczysz do organizmu sporą dawkę polifenoli. Związki te nie tylko stymulują układ immunologiczny, ale również odznaczają się działaniem bakteriobójczym, co może wesprzeć organizm w walce z infekcjami.


Wsparcie w odchudzaniu


W regulacji masy ciała biorą udział znajdujące się w zielonej herbacie katechiny, szczególnie substancja oznaczana skrótem EGCG. Pobudzają one układ trawienny, zmniejszają wchłanianie się tłuszczów z pożywienia oraz "podkręcają" metabolizm.


Mniejsze ryzyko niektórych chorób


Dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy, napar z zielonej herbaty wykazuje działanie antynowotworowe. Z kolei jej wpływ na poziom cholesterolu we krwi ma spore znaczenie w profilaktyce chorób układu chorzenia. A to dopiero początek listy. Herbata zielona może się przyczynić do obniżenia ryzyka rozwinięcia się m.in. demencji, cukrzycy i paradontozy.


Szeroki wybór herbat różnego rodzaju - nie tylko zielonych, lecz także czarnych, czerwonych, białych czy ziołowych - znajdziesz na stronie sklepu Big-Active.pl. Znajdź swoją ulubioną i ciesz się wspaniałym smakiem oraz wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi!


Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 578 razy | 20-10-2020 |Ewa gotuje