Bardzo często spożywamy otręby pszenne oraz owsiane, ponieważ posiadają całkiem sporo błonnika. Niemniej jednak godne uwagi są także otręby gryczane, które wykazują wysoką wartość odżywczą.
Otręby gryczane wytwarza się w procesie przemiału gryki na kaszę gryczaną. W głównej mierze jest to produkt uboczny o postaci drobnych drobin. W smaku przypominają kaszę gryczaną, niemniej jednak posiadają więcej błonnika od niej. Zawierają także całkiem sporo składników odżywczych. Na 100 g otrębów gryczanych znajduje się 9, 9 g tłuszczu, 13 g błonnika, 36 g białka i 20 g węglowodanów. Co więcej, otręby gryczane kcal mają około 339. Białko roślinne, jakie znajduje się w otrębach gryczanych, jest bardzo dobrze przyswajalne. Błonnik oczyszcza jelita, poprawia ich perystaltykę, a także wzbudza poczucie sytości. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że jemy odpowiednią ilość błonnika w stosunku do spożycia wody. Zazwyczaj zaleca się picie 1, 5 l wody dziennie.
Warto również wspomnieć, że otręby gryczane to cenne źródło krzemu, który wpływa na wygląd włosów i paznokci, prawidłowe działanie stawów, a także układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, w otrębach gryczanych można znaleźć minerały takie jak magnez, żelazo, cynk, wapń oraz fosfor. Nie należy także zapomnieć, o tym, że w otrębach gryczanych są liczne witamin z grupy B a dokładniej B1, B2 i PP. Ze względu na ich twardą konsystencję zazwyczaj stosuje się je wraz z jogurtami bądź owocami w formie musu lub soku.
Dzięki temu, że łatwo można dostać otręby gryczane na sklepowych półkach. Ich cena nie jest wygórowana, a to sprawia, że praktycznie każdy może je zakupić.
Spożywanie otrębów gryczanych przysparza organizmowi mnóstwo zalet, które wpływają na dobre samopoczucie i zdrowy wygląd. Jedząc otręby gryczane, poprawiamy odporność organizmu, a także przyspieszamy proces regeneracji komórek. Krzem, o którym już wspominaliśmy, wspomaga usuwanie szkodliwych toksyn, a także chroni ciało przed wiotczeniem skóry. Co ciekawe wspiera również leczenie trądziku oraz liszaju. Krzem poprawia także pamięć, uwagę oraz koncentrację. Natomiast magnez, który także znajduje się w składzie otrębów gryczanych, poprawia pamięć, a także odpowiada za sprawne działanie mięśni i układu sercowo-naczyniowego. Natomiast cynk zmniejsza podatność na przeróżne zakażenia wirusowe, grzybicze i bakteryjne.
Artykuł partnerski.