Strona główna > > Porady kulinarne

Pomysły na nakrycie stołu

Organizujesz przyjęcie rodzinne? A może w weekend przywitasz gości na biesiadę grillową? Bez względu na okoliczność i formę imprezy, zawsze warto przygotować odpowiednie nakrycie stołu. To przy nim spędzicie większość czasu, będziecie spożywać posiłki i prowadzić żywe dyskusje. Dobrze, by stół był estetyczny, a jego aranżacja pasowała do wydarzenia. Przedstawiamy różne pomysły na nakrycie stołu.

Stół klasyczny


Zawsze sprawdzi się białe nakrycie stołu bez zbędnych dodatków dekoracyjnych. Zastawa stołowa w kolorze białym i biały obrus to podstawa. Taki zestaw pozwoli zorganizować funkcjonalne miejsce do spożywania przygotowanych posiłków, stół będzie po prostu schludny.

Pamiętaj tylko o kilku prostych zasadach. Warto przygotować jednolitą zastawę stołową. Jeśli organizujesz imprezę dla większej liczby gości, zawsze możesz kupić talerze na sztuki, aby całość dobrze się komponowała. Zadbaj o to, by zastawa nie była uszkodzona, przygotuj talerze obiadowe i deserowe oraz komplety sztućców.

Stół klasyczny z łatwością udaje się udekorować nawet minimalnymi dodatkami. Wystarczy postawić na nim świece, wazon z kwiatami, a pod talerze położyć podstawki w wybranym kolorze. Takie ozdoby nie zajmą też dużo miejsca, dzięki czemu na stole bez problemu udaje się ustawić przyrządzone jedzenie.

Stół glamour

Stół w wersji klasycznej zawsze powinien być podstawą, zaś w zależności od zastosowanych dodatków udaje się zmienić jego klimat. Jeśli stawiasz na styl glamour, ustaw kryształowe kieliszki czy szklanki, świetnie sprawdzą się srebrne sztućce w tym samym kolorze. Wyznacznikiem stylu może być sam rodzaj stołu - na ten ze szklanym blatem nie trzeba nawet kłaść obrusu, wystarczą eleganckie podkładki.

Stół boho

Ten sprawdzi się zawsze na przyjęcie w ogrodzie. Przybiera swojski klimat, ale jednocześnie ma nutkę elegancji w swojej prostocie. Wystarczy obrus z juty, gałązki eukaliptusa, wazon z tulipanami czy serwety w beżowym odcieniu. To stół prosty, ale jednak charakterystyczny. Dzisiaj z powodzeniem uda Ci się dobrać nawet zastawę papierową w tym klimacie. Pamiętaj, że styl boho preferuje rozwiązania naturalne, ekologiczne. Tutaj głównym ozdobnikiem jest roślinność.


Nakrycie stołu zgodnie z okazją

Oczywiście, stół na rodzinny, cotygodniowy obiad nie musi być tak strojny, jak chociażby stół wigilijny czy ten, na którym postawisz potrawy podczas Wielkanocy. Pamiętaj, że w sklepach bez problemu znajdziesz świąteczne nakrycia stołu oraz charakterystyczne dodatki, które będą nadawać konkretny klimat.


Bez względu na rodzaj okazji, stół musi być zawsze funkcjonalny. Lepiej postawić na minimalizm w dodatkach, bo to jedzenie jest w tym przypadku priorytetem. Nadmiar ozdób na stole może sprawić, że biesiadowanie przy nim stanie się po prostu niekomfortowe. Wybierając dane nakrycie stołu, weź pod uwagę wielkość stołu, liczbę gości, rodzaj serwowanych dań. Na przyjęcia urodzinowe dla dzieci świetnie sprawdzą się na przykład plamoodporne ceraty, ale już na kolację z okazji rocznicy ślubu lepiej nada się biały, elegancki obrus.

Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 62 razy | 29-07-2021 |Ewa gotuje