Strona główna > > Porady kulinarne

Popcorn karmelowy czy popcorn słony - który z nich ma więcej kalorii

Popcorn jest znaną na całym świecie i bardzo lubianą przekąską. Odkryty został w 3600 r. p.n.e. w Meksyku. To właśnie mieszkańcy tych obszarów jako pierwsi odkryli jego walory smakowe i wartości odżywcze oraz prażyli ziarna kukurydzy na ogniu.

Do sprzedaży w gotowej formie, popcorn pojawił się dopiero w latach 90 XIX wieku, za sprawą pojawienia się maszyny do przygotowywania popcornu.


Czy popcorn jest kalorycznym produktem?

Duże znaczenie w kaloryczności popcornu jest sposób jego przyrządzenia. Odpowiednio przyrządzone ziarna kukurydzy mogą być zdrową i pełną wartości odżywczych przekąską. Popcorn jest źródłem przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego, sodu, wapnia, magnezu, potasu, witaminy A, B i C.


Ziarna kukurydzy, z których przygotowuje się popcorn mogą:

  • zmniejszać stany zapalne,
  • regulować procesy trawiennie,
  • zmniejszać ryzyko udary mózgu i chorób serca,
  • regulować poziom cholesterolu we krwi.

Duża ilość soli i tłuszczu użytych w produkcji popcornu niestety niszczy większość walorów zdrowotnych kukurydzy. Solony popcorn w 100 g może mieć nawet 500 kcal, natomiast wersja karmelowa - aż 800 kcal. Gotowy popcorn to najgorszy z możliwych wyborów, przez dużą zawartość konserwantów oraz ulepszaczy smaku. Ponadto, gotowy popcorn jest produkowany z ziaren modyfikowanej kukurydzy. Jeśli chcesz wybrać szybką i zdrową przekąskę, sięgnij po popcorn od crunchysnack - smak jak w kinie!

Czym się kierować wybierając dobry popcorn?


Przy zakupie popcornu należy unikać tego gotowego lub ziaren sprzedawanych w woreczkach do przygotowania w mikrofali. Jest on najprostszy w użyciu, jednak jego skład jest bogaty w szkodliwe związki. Można w nim znaleźć bardzo duże ilości soli, oleju palmowego, ulepszaczy smaku i zapachu oraz sztucznych barwników. Lepszym wyborem okażą się ziarna do przygotowania na patelni lub garnku. Warto jednak upewnić się, czy pochodzą one z upraw ekologicznych. Lepszej jakości ziarna będą droższe, jednak bogatsze w wartości odżywcze. Przygotowując samodzielnie popcorn należy pamiętać o wybraniu soli himalajskiej oraz dobrej jakości oleju.

W jaki sposób można obniżyć kaloryczność popcornu?

Wiele osób uważa popcorn jako tłustą przekąskę, które należy unikać. Okazuje się jednak, że do przygotowania popcornu nie potrzeba używać tłuszczu. Aby ziarna mogły popękać potrzebna jest wysoka temperatura, a nie olej. Zdrowy popcorn można z powodzeniem przygotować w naczyniach, które nie wymagają użycia tłuszczy (np. na patelnii teflonowej, lub w naczyniu żaroodpornym włożonym do piekarnika). Przed podaniem, przekąskę można delikatnie posypać ziołami prowansalskimi lub skroplić oliwą z oliwek.

Jak samodzielnie przygotować zdrowy popcorn?

Do przygotowania popcornu potrzebne są ekologiczne ziarna kukurydzy, garnek lub patelnia z pokrywką oraz odrobina tłuszczu. Aby uniknąć przypalenia ziaren, ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Szklankę ziaren powinno się połączyć z 6 łyżkami oleju kokosowego lub rzepakowego. Tłuszcz należy dobrze rozgrzać przed wsypaniem ziaren. Ziarna muszą równomiernie zakrywać dno naczynia. Naczynie należy przykryć, a następnie zdjąć z ognia na niecałą minutę. Taki zabieg pozwoli równomiernie rozgrzać ziarna, bez ich przypalenia. Następnie naczynie należy ponownie postawić na średnim ogniu oraz co jakiś czas potrząsać. Sól dodaje się do przekąski na koniec, tuż przed podaniem. Podobnie sprawa ma się w popcornem maślanym, gotowy popcorn należ polać rozpuszczonym masłem z dodatkiem ziół. Popcorn karmelowy wykonuje się przez polanie gotowych, ostudzonych ziaren świeżo przygotowanym i ciepłym sosem karmelowym.

Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 213 razy|



Ewa gotuje