Strona główna > > Porady kulinarne

Porządki w skrzynce z narzędziami. Co wyrzucić, co doku

Skrzynka na narzędzia to coś, bez czego nie wyobraża sobie życia niejeden majsterkowicz. O wiele łatwiej jest przenieść narzędzia do miejsca pracy, niż miejsce pracy do narzędzi. Skrzynka jest niezbędna, jednak musimy pamiętać, że, aby rzeczywiście pomagała nam w pracy, musi być odpowiednio wyposażona i zawsze gotowa do tego, aby jej użyć. Nie powinniśmy przerywać pracy na ciągłe wyjazdy do sklepu, aby uzupełniać braki narzędziowe. Dlatego nie powinno nam brakować podstawowych narzędzi, a ich jakość powinna być nienaganna.

Sprzęty, które są obowiązkiem w skrzynce narzędziowej

Każdy mężczyzna powinien w skrzynce narzędziowej mieć odpowiedni młotek. To podstawowe narzędzie przydaje się zbyt często, żeby zastanawiać się, czy mamy je ze sobą. Polecamy młotek ślusarski, gdyż to po niego sięgamy najczęściej. Wkrętaki to absolutna podstawowa i również nie można o nich zapomnieć. W celu zaoszczędzenia miejsca polecamy wkrętak z wymiennymi końcówkami i zestawem bitów. Przy odpowiedniej jakości narzędzi, taki zestaw może być równie wygodny, jak standardowe wkrętaki. Szczypce zaciskowe to jedno z najczęściej używanych narzędzi i nie może zabraknąć na nie miejsca w naszej skrzynce. Klucze również mieszczą się w zakresie absolutnego minimum. Najlepiej posiadać cały zakres podstawowych wielkości kluczy płaskich, spiętych za pomocą kawałka metalu. W skrzynce powinny również znaleźć się klucze imbusowe, nasadowe i co najmniej dwa klucze nastawne, tzn. żabkę i francuski. Równie niezbędna jest miarka. Niektórzy wolą drewnianą calówkę, a inni rozkładaną miarkę. Najważniejsze jednak, żeby mieć możliwość mierzenia długości. W przypadku bardziej precyzyjnych prac, warto mieć również ze sobą suwmiarkę. Nieraz musimy coś przeciąć i do tego celu możemy wybrać - w zależności od indywidualnych upodobań - nóż do tapet lub scyzoryk. Kolejny, niezbędny w skrzynce z narzędziami przedmiot to poziomica. Oczywiście bardziej precyzyjne są te cyfrowe lub laserowe, ale jeśli nie używamy tego narzędzia codziennie, to bez problemu powinna nam wystarczyć tradycyjna poziomica z libellą. Kolejny element jest ściśle uzależniony od wielkości naszej skrzynki narzędziowej. Jeśli jest wystarczająca, to zdecydowanie warto umieścić w niej najczęściej używane elektronarzędzie tzn. wiertarko-wkrętarkę. W przypadku prac naprawczych lub budowlanych, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie i komforcie. Z tego powodu nie powinno się oszczędzać miejsca na takie przedmioty jak nauszniki (szczególnie, jeśli bierzemy ze sobą wiertarkę), okulary ochronne i latarka.


Lista narzędzi, która powinna znaleźć się w skrzynce narzędziowej z serii tych, które nie potrzebują częstej wymiany:


- młotek (np. ślusarski),


- wkrętak z zestawem bitów (ewentualnie zestaw wkrętaków),


- szczypce zaciskowe,


- zestaw kluczy płaskich,


- klucze imbusowe,


- dwa klucze nastawne ("żabka" i francuski),


- miarka (np. calówka),


- nóż do tapet/scyzoryk,


- poziomica (np. z libellą),


- mała latarka.


Jeśli zostanie jeszcze trochę miejsca:


- wiertarko-wkrętarka (jeśli jest na nią miejsce),


- nauszniki,


- okulary ochronne.


Elementy skrzynki narzędziowej, które musimy często wymieniać

W przypadku drobnych i często używanych elementów, musimy pamiętać o tym, że czasem może ich zabraknąć w kluczowym momencie. Warto również na bieżąco kontrolować ich jakość, ponieważ zardzewiałe gwoździe okażą się bezużyteczne. Zawsze warto mieć pod ręką zestaw gwoździ, śrubek i nakładek. Oczywiście nie musimy mieć każdego możliwego rodzaju, ale warto dobierać na podstawie tego, czego najczęściej używamy. Jeśli w naszej skrzynce jest miejsce na wiertarko-wkrętarkę, to warto mieć również zestaw wierteł oraz kilka uniwersalnych kołków rozporowych. Ołówek stolarski nie zajmuje dużo miejsca i warto go regularnie wymieniać lub temperować, tak żeby zawsze mieć chociaż jedną sztukę odpowiedniej jakości. Kolejnym niezbędnym elementem jest klasyczna taśma izolacyjna. Powinno się też regularnie sprawdzać, czy klej nadaje się do użytku.


Często wymienne elementy naszej skrzynki narzędziowej:


- zestaw gwoździ, śrub i nakładek,


- zestaw wierteł,


- kołki rozporowe,


- ołówek stolarski,


- taśma izolacyjna,


- klej.


Podsumowując, sama skrzynka narzędziowa jest bardzo ważna i należy odpowiednio dobrać jej wielkość. Powinniśmy regularnie przeglądać jej zawartość, żeby nie zabrakło w niej żadnego ważnego elementu. Oczywiście zawartość będzie się nieznacznie różnić, w zależności czy będą to narzędzia do domu, do ogrodu czy do samochodu. Miejsce skrzynki narzędziowej jest ograniczone, więc wybieraj rozsądnie.

Wszystkie wymienione elementy można zakupić w sklepie z narzędziami


Artykuł partnerski,
~Gosc | Czytano 682 razy | 22-09-2020 |



Ewa gotuje