Strona główna > > Porady kulinarne

Smakowe miody - właściwości i zastosowania

Miód jest wykorzystywany przez ludzi od tysięcy lat. Często jest nazywany płynnym złotem i nic w tym dziwnego! Jego właściwości są bezcenne, a korzyści płynące ze spożywania go - ogromne. Miód jest produkowany przez pszczoły. Możemy znaleźć zarówno miody z nektaru kwiatowego lub spadziowe.

Pszczoły zbierają pyłek i transportują go do ula, w którym panuje odpowiednia wilgotność oraz temperatura. Dzięki temu oraz przekładaniu pyłku do komórek plastra, traci on stopniowo wodę i staje się coraz gęstszy, tworząc miód.

Miód naturalny czy sztuczny?

Choć człowiek próbuje odtworzyć miód naturalny, nie jest w stanie w 100% podrobić jego smaku oraz właściwości. Oczywiście sztuczny miód jest tańszy, ale nie może równać się z tym prawdziwym. Dlatego też warto wybierać naturalny miód, który jest pełen wartości korzystnie wpływających na ludzkie zdrowie. Pszczoły pracują nad nim bardzo ciężko, by zapewnił im wyżywienie podczas jesienno-zimowego okresu. Pszczelarze, którzy dbają o wysoką jakość miodu, nie dają pszczołom cukru. Zbierając miód, zostawiają go pszczołom tyle, by spokojnie przetrwały do cieplejszych dni. Doceńmy ich pracę i wybierzmy ulubiony rodzaj miodu.

Miód spadziowy, miód nektarowy... co to oznacza?

Biorąc pod uwagę pochodzenie miodu, pszczoły produkują trzy rodzaje tego płynnego złota: nektarowy, spadziowy oraz nektarowo-spadziowy. Miód nektarowy pozyskiwany jest z nektaru, który pszczoły zbierają z kwiatów. Miód spadziowy pozostaje bardziej tajemniczy i mało kto zdaje sobie sprawę, jakie jest jego pochodzenie. Jest to najszlachetniejsza odmiana miodu... która pochodzi z odchodów owadów. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, np. mszyce wytwarzają odchody oraz wydzielinę, którą pszczoły zbierają z drzew iglastych. Ostatni rodzaj miodu powstaje wtedy, gdy pszczoły zbierają zarówno nektar, jak i spadź.

Jakie są odmiany miodów naturalnych?

W Polsce najbardziej znane są miody lipowe, wielokwiatowe, akacjowe, rzepakowe oraz gryczane. Skąd pszczelarze wiedzą, gdzie pszczoły pozyskały nektar? Jest na to proste wytłumaczenie! Otóż różne rośliny kwitną w odmiennym czasie. Dzięki temu pszczelarz może jednoznacznie stwierdzić, z jaką odmianą miodu ma do czynienia. Czym różnią się od siebie poszczególne odmiany miodów?

Miód lipowy

Jest słodki i lekko pikantny. Ma w sobie także gorzką nutę. Lipa znana jest w medycynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jest to cenny miód pod względem zarówno walorów smakowych, jak i właściwości.

Miód rzepakowy

To jasna odmiana miodu, która jest pozyskiwana najwcześniej. Bardzo szybko się krystalizuje, czyli przestaje być płynny. Jest bardzo słodki i szczególnie lubiany przez dzieci.

Miód akacjowy

Jest słodki i delikatny w smaku. Jego kolor jest jasny, a sam miód przez bardzo długi czas jest płynny.

Miód wielokwiatowy

Jest tak nazywany ze względu na to, że pszczoły zbierają pyłek, gdy na łąkach oraz w różnych innych miejscach kwitną niezliczone odmiany kwiatów. Miód ten może różnić się smakiem w zależności od ula z którego został pozyskany. Ma wyjątkowo łagodny i słodki smak.

Miód gryczany

To specyficzna odmiana miodu, która ma ostry smak i wyczuwalny aromat gryki. Dlatego też nie przypadnie do gustu każdemu. Jego barwa jest bardzo ciemna.

Zastosowanie naturalnego miodu

Naturalny miód może być stosowany na wiele różnych sposobów. Niektórzy słodzą nim herbatę lub kawę. Inni piją z mlekiem. Można wykorzystywać go także do wypieków, albo na kanapkę. Miód można wykorzystać także do przygotowania potraw mięsnych, np. pieczonego kurczaka. Ogólnie rzecz biorąc, w kuchni miód jest niemal elementem obowiązkowym! Możemy wybierać także miody smakowe. Mają one przeróżne dodatki, np. malinę, pomarańczę czy cynamon. To sprawia, że jest jeszcze smaczniejszy! Sklep z miodami smakowymi Miodywowka.pl oferuje przeróżne warianty do wyboru. Każdy znajdzie swój ulubiony smak.

To nie wszystko. Miód jest także wykorzystywany do pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Kobiety korzystają z niego m.in. w formie maseczek na twarz. Jest także często spotykanym składnikiem w naturalnych kosmetykach, szczególnie tych odżywiających skórę.

Nic więc dziwnego, że miód jest ceniony od tysięcy lat i nadal chętnie wykorzystywany.

Artykuł partnerski.
~Gosc | Czytano 304 razy | 05-12-2022 |



Ewa gotuje