Strona główna > > Porady kulinarne

Smażenie ryby krok po kroku

Ryba jest smaczną i zdrową potrawą na obiad lub kolację. Chcesz usmażyć rybę, ale nie wiesz jak to zrobić? Jeśli tak, to artykuł jest idealny dla Ciebie. Wyjaśnimy jak krok po kroku przygotować rybę do smażenia. Poznasz także sprawdzone metody obróbki termicznej ryb. Zobacz czy znasz je wszystkie.

Smażenie ryby. Od czego zacząć?

Świeżą rybę należy oczyść z łusek i wnętrzności. Mrożonego fileta rozmrażamy w temperaturze pokojowej. Aby przyspieszyć ten proces, mrożonkę wkładamy do pojemnika z wodą. Gotową rybę osuszamy w ręczniku papierowym. Następnie skrapiamy sokiem z cytryny. Sok z cytryny sprawia, że mięso pozostaje sprężyste i soczyste.


Następnie obtaczamy rybę w panierce. Może to być: mąka, bułka tarta oraz rozbełtane za pomocą widelca jajko. Otrzymamy grubszą panierkę, dzięki której ryba nie będzie przywierać do dna patelni. W większości przypadków wystarczy samą mąka pszenna lub kukurydziana, jeśli jesteśmy na diecie bezglutenowej.
Przed przystąpieniem do prac w kuchni, nakładamy oczywiście fartuch, który chroni nasze ubranie przed pryskającym tłuszczem podczas smażenia.


Jakie odmiany ryb najlepiej nadają się do smażenia?

Na polskim rynku mamy bogaty wybór ryb do spożycia. Dzięki dostępowi do morza Bałtyckiego, jezior Mazurskich i hodowlanych stawów, konsumenci mają w czym wybierać. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, najlepiej wypada Dorsz. Jego mięso jest twarde, soczyste i przede wszystkim smaczne. Na drugim miejscu plasuje się okoń. Wśród droższych ryb prym wiedzie sandacz oraz lin. Tego ostatniego polecamy przyrządzić na maśle i sosie ze śmietany. Jaką rybę wybrać do smażenia? Bez względu na gusta kulinarne, najlepsza jest świeżo złapana ryba.


Na czym i jak smażyć rybę?

Rybę najczęściej smażymy na oleju rzepakowym. Najlepiej nadaje się do tego szeroka patelnia o grubym dnie. Dzięki temu ryba nie przywiera i nie przypala się podczas smażenia. Szlachetne i delikatne ryby takie jak karp oraz lin podsmażamy na maśle. Masło nadaje delikatności oraz przede wszystkim brak obcego smaku i zapachu. Zdecydowanie odradzamy smażenia ryb na smalcu. Jedynym smalcem, który nie zakłóca smaku i zapachu potrawy podczas smażenia, jest smalec gęsi.
Rybę smażymy na dość dużym ogniu z obu stron na rumiano po kilka minut z każdej strony. Co jakiś czas przewracamy ją na drugi bok, aby się nie przypaliła i nie przywarła do patelni.


Jak serwować, spożywać i przechowywać rybę po usmażeniu?

Rybę zaraz po usmażeniu odsączamy z tłuszczu na ręczniku papierowym i umieszczamy na stole. Podajemy na porcelanowych talerzach lub salaterkach. Idealnie nadają się do tego duże salaterki z klasycznego serwisu obiadowego. Pięknie udekorowany stół to połowa sukcesu w kuchni. Rybę spożywamy na gorąco z chlebem, ryżem, ziemniakami lub frytkami. Niektóre dania takie jak ryba po grecku smakują wyśmienicie także na zimno. Chłodną rybę możemy pogrzać w mikrofalówce. Rybą po usmażeniu przechowujemy w lodówce do 36 godzin, przykrytą drugim talerzem. Dzięki wierzchniemu naczyniu, ryba nie obsycha i nie nasiąka zapachem lodówki.

Artykuł partnerski.



~Gosc | Czytano 873 razy | 30-08-2021 |



Ewa gotuje