Strona główna > > Porady kulinarne

Suszenie grzybów

Grzyby nie mają prawie żadnych wartości odżywczych ale czy wyobrażamy sobie nasza kuchnię bez nich? Na pewno nie, cieszą się one bowiem niezwykłym powodzeniem wśród kucharzy ze względu na swój niezwykły smak i aromat. To właśnie dlatego ceniono je już w starożytności.

Pierwsze grzyby (kurki) pojawiają się w Polsce w pierwszych dniach lipca, jednak największe bogactwo występuje jesienią od połowy września do połowy października. Pod jednym warunkiem: musi być mokro (deszcze) i dość ciepło.
Zanim jednak wybierzemy się na grzyby pamiętajmy aby zabezpieczyć się przed niezwykle groźnymi kleszczami (zakryte ubranie które zdejmujemy natychmiast po powrocie do domu, spray przeciwko komarom i kleszczom). A gdy już na tych grzybach jesteśmy – zbierajmy tylko te których jesteśmy pewni (!!), najlepiej grzyby z gąbczastym spodem, wśród blaszkowych są gatunki śmiertelnie trujące.

Grzyby nie są zbyt trwałe więc bardzo szybko mogą się psuć.
Po powrocie do domu grzyby należy jak najszybciej oczyścić i przeznaczyć do obróbki termicznej jak np. gotowanie lub suszenie. W trakcie oczyszczania posegregujmy je tak aby najmniejsze (najmłodsze) trafiły do marynowania, średnie do solenia i mrożenia a te największe (lecz nie stare) do suszenia.

Najodpowiedniejszymi grzybami do suszenia są oczywiście borowiki. Pamiętajmy aby do suszenia wybierać grzyby których kapelusze mają średnicę minimum 5 cm ale również o tym by grzybów przeznaczonych do suszenia nie myć a jedynie bardzo dokładnie oczyścić.
Grzyby możemy suszyć piekarniku lub na słońcu lub : najpierw na słońcu a dosuszyć w piekarniku.
Grzyby do suszenia kroimy lub suszymy w całości z ogonkami. Można je nawlec na nitkę i powiesić w przewiewnym miejscu.
Jeśli suszymy grzyby w piekarniku najpierw ustawmy temperaturę na 50 stopni a w pod koniec na 70 stopni.

Po czym poznać, że grzyby są prawidłowo wysuszone?
Grzyby muszą być twarde a jednocześnie kruche w dotyku.

Suszone grzyby przechowuje się w szczelnie zamkniętych słoikach, ewentualnie pudełkach, przy łatwym dostępie powietrza mogą spleśnieć.

Przed dodaniem do potraw grzyby moczymy i dopiero wówczas kroimy lub mielimy, nie oceniony jest dodatek grzybów suszonych do świątecznych potraw takich jak pierogi z kapustą i grzybami czy też staropolskiego bigosu.
~Gosc | Czytano 6139 razy|




Ewa gotuje