Pierwsze grzyby (kurki) pojawiają się w Polsce w pierwszych dniach lipca, jednak największe bogactwo występuje jesienią od połowy września do połowy października. Pod jednym warunkiem: musi być mokro (deszcze) i dość ciepło.
Zanim jednak wybierzemy się na grzyby pamiętajmy aby zabezpieczyć się przed niezwykle groźnymi kleszczami (zakryte ubranie które zdejmujemy natychmiast po powrocie do domu, spray przeciwko komarom i kleszczom). A gdy już na tych grzybach jesteśmy – zbierajmy tylko te których jesteśmy pewni (!!), najlepiej grzyby z gąbczastym spodem, wśród blaszkowych są gatunki śmiertelnie trujące.
Grzyby nie są zbyt trwałe więc bardzo szybko mogą się psuć.
Po powrocie do domu grzyby należy jak najszybciej oczyścić i przeznaczyć do obróbki termicznej jak np. gotowanie lub suszenie. W trakcie oczyszczania posegregujmy je tak aby najmniejsze (najmłodsze) trafiły do marynowania, średnie do solenia i mrożenia a te największe (lecz nie stare) do suszenia.
Najodpowiedniejszymi grzybami do suszenia są oczywiście borowiki. Pamiętajmy aby do suszenia wybierać grzyby których kapelusze mają średnicę minimum 5 cm ale również o tym by grzybów przeznaczonych do suszenia nie myć a jedynie bardzo dokładnie oczyścić.
Grzyby możemy suszyć piekarniku lub na słońcu lub : najpierw na słońcu a dosuszyć w piekarniku.
Grzyby do suszenia kroimy lub suszymy w całości z ogonkami. Można je nawlec na nitkę i powiesić w przewiewnym miejscu.
Jeśli suszymy grzyby w piekarniku najpierw ustawmy temperaturę na 50 stopni a w pod koniec na 70 stopni.
Po czym poznać, że grzyby są prawidłowo wysuszone?
Grzyby muszą być twarde a jednocześnie kruche w dotyku.
Suszone grzyby przechowuje się w szczelnie zamkniętych słoikach, ewentualnie pudełkach, przy łatwym dostępie powietrza mogą spleśnieć.
Przed dodaniem do potraw grzyby moczymy i dopiero wówczas kroimy lub mielimy, nie oceniony jest dodatek grzybów suszonych do świątecznych potraw takich jak pierogi z kapustą i grzybami czy też staropolskiego bigosu.
~Gosc | Czytano 6139 razy|