Strona główna >> Potrawy z mięsa >> Wędliny

Swojska kiełbasa

Czas 120 minut Porcji 20 Kcal kalorii Trudność średnie Koszt: do 100 zł

Składniki:

5 kg mięsa łopatka wieprzowa lub szynka wieprzowa
1 kg golonki wieprzowej
1 kg łopatki lub udźca wołowego

przegotowana zimna woda w proporcji 1 szklanka na 5kg mięsa

przyprawy:
- pieprz czarny świeżo, grubo zmielony /wg uznania około 1 gram na 1 kg mięsa/
- peklosól w proporcji 2 dkg na 1 kg mięsa
- czosnek w/g uznania tak około 2 ząbki na 1 kg mięsa

Swojska kiełbasa - sposób wykonania:

Przepis na swojską kiełbasę jest od lat stosowany w moim domu. Kiełbasa domowa jest naprawdę dobra, lepszej w życiu nie jadłem. Mięso pokrojone w kawałki mieszamy z solą. Na każdy kilogram mięsa dodajemy 2 dkg peklosoli. Zostawiamy na 48 h w chłodnym miejscu. Mięso do peklowania oddzielamy na I i II gatunek.
Mięso pierwszego gatunku takie jak szynka lub chuda łopatka przepuszczamy przez grube sito minimalne FI 10 mm.
Mięso drugiego gatunku, gdzie jest więcej błon i ścięgien /golonka, łopatka ścięgnista/ mielimy na drobnym sicie w celu nadania kleistości. Najlepiej do nadania kleistości dodać drobno zmielonej wołowiny.

Po zmieleniu na drobnym sicie mięso wyrabiamy ręcznie na jednolita masę - nada to kleistości i spójności dla naszej kiełbasy.
Przy wyrabianiu farszu dodajemy 2 szklanki zimnej przegotowanej wody żeby farsz nie był sztywny.
Jeżeli mięso jest za chude domielamy boczek na cienkim sicie - wtedy będzie odchodziła skórka w kiełbasie.

Następnie dodajemy do tego mięso grubo zmielone wraz z przyprawami. Czosnek nie wygniatamy, lecz drobno siekamy nożem. Dodajemy świeżo i grubo zmielony czarny pieprz w proporcji 1 gram pieprzu na 1 kg mięsa.

Jelita płuczemy pod bieżącą wodą i nadziewamy farsz - ręcznie maszynką do mięsa uzbrojoną w lejek. Na lejek nadziewamy jelita wcześniej wypychając farszcz z lejka. Pozwoli to nam łatwiej nakładać farszcz i jelita się nie rozerwą.

Jedna osoba kręci mięso w maszynce, a druga przytrzymuje jelito i formuje kiełbaski domowe. Najlepiej jest robić pojedyncze 50 cm kawałki - ucinamy napełnione jelito po czym dwa końce jelita związujemy na supeł. Czynność powtarzamy aż do napełnienia całym mięsem jelit.

UWAGA lepiej mieć zapas jelita, które można przechowywać w solance, niż zmarnować mięso.
Tak przyrządzone kiełbasy wędzimy w domowej wędzarni. Z przepisu powinno wyjść około 20 swojskich kiełbas, wszystko zależy od grubości użytego jelita.
Przeczytaj artykuł omawiający krok po kroku wędzenie kiełbasy.

Inna wersja: w moim domu, ze względu na to, że są dzieci, a niektóre artykuły donoszą o tym, że peklosól (chociaż i tak konserwantów nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale dla dziecka może warto zrobić zdrowszą wersję) może być jednak niezdrowa (jak każdy konserwant) stosuje się odrobinę saletry (dla zachowania koloru) i samą sól, jako środek konserwujący.
Proporcje;
7 kg mięsa wg uznania a więc jeśli wolimy bardziej tłuste może to być pół na pół z boczkiem (wiadomo, że bardzo chuda jest potem sucha ale ja nawet wolę niż tą tłustą )
1/3 szklanki soli
odrobina (pół płaskiej łyżeczki) saletry

Mieszamy z mięsem, można dodać również ziarna jałowca a jeśli kiełbasę robimy na białą (niewędzoną) warto dodać sporą garść majeranku. Białą kiełbasę po prostu mrozimy, bez gotowania i parzenia. Pycha, milion razy lepsza niż kupowana.





Prześlij przepis

Kamiś | 07-12-10 | Czytano: 444392 razy | komentarzy [11]
Swojska kiełbasa komentarz



Opinie i komentarze na temat Swojska kiełbasa kwestia smaku i gustu internautów. Przeczytaj

11 komentarzy

Posiadasz sprzwdzony przepis na Swojska kiełbasa prześlij przepis w komentarzu. Niech inni też go spróbują
Autor
Tytul
2013-12-05 15:16

ile min parzymy wedzona kielbaskie cz wklada sie do wrzacej wody czy zimnej

Autor
Swojska kiełbasa
2013-12-05 17:47

Jak kiełbasa jest dobrze uwędzona to nie parzymy jej bo to tylko psuje smak :-).

Gotowac możemy jedynie świerzo zrobioną tzw "białą kiełbasę", którą wkłądamy do zimnej wody i na wolnym ogniu by się woda nie zagotowała "gotujemy" do czasu wypłynięcia kiełbasy na powierzchnię.

Autor
Tytul
2015-03-26 9:54

Do kiełbasy lepiej dodac wiecej czosnku a nie 1 głowka na 7 kg miesa.

Autor
Tytul
2015-03-26 15:28

Z czosnkiem i przyprawami lepiej nie przesadzać. Nie każdy z domowników lubi za dużo czosnku. Ja np na kanapkę z kiełbasą dokrajam sobie świeżego czosnku jak mam na to ochotę. Nie za każdym razem mam ochotę by mnie w język piekło.

Autor
Olga
2015-05-11 18:59

Zrobiłam ostatnio swojską kiełbasę - ale bez peklosoli bo wtedy dopiero można powiedzieć że jest swojska i zdrowa, po co dodawać tej chemii? Mięso peklowało się w samej soli przez 24 godz, na drugi dzień zmieliłam a na 3 dzień uwędziłam - każdy się zachwycał smakiem - polecam używać tylko naturalnych składników jak sół, pieprz, czy czosnek

Autor
Magda
2015-05-13 9:45

Olu, dlatego w przepisie masz 2 wersje. Jedną z peklosolą, a drugą ze zwykłą solą.

Autor
gość
2015-12-06 23:06

U mnie w domu tata nie dawał peklosoli, lecz szczyptę cukru (dla koloru) oraz majeranek( do wędzonej również) i ja tak robię.
Sól,pieprz,odrobina cukru nacieram pokrojone mięso i odstawiam na noc,następnego dnia dodaję majeranek, czosnek i odrobinę wody i dokładnie wyrabiam. Jest pyszna.
Tylko szkoda, że mięso nie jest prosto od gospodarza. Pamiętam z dzieciństwa surową podsuszaną, ale z sklepowego mięsa boję się robić.

Autor
Kamiś
2015-12-07 9:25

Jak się dobrze rozejrzysz, to znajdziesz w swojej okolicy gospodarzy oferujących mięso. Tylko na ogół musisz kupić całego połówkę lub ćwiartkę i jest problem co zrobić z kilkoma kg różnego rodzaju mięsa i całą resztą słoniny kości itp. Z kupnego mięsa nie wędzimy np szynki, bo to sama woda, już jedynie schab się nadaje do wędzenia.

Autor
wojtek
2015-12-09 10:10

Witam,
Słyszałem że saletra i peklosól tak na prawdę to samo. W saletrze - tej używanej do peklowania- też jest azotan potasu, zresztą saletra TO ŚRODEK CHEMICZNY..
Pozdrówka

Autor
Adelka
2015-12-13 23:32

Jak świat światem pierwszy raz w życiu czytam , że kiełbasę parzy się w zimnej wodzie.Zawsze do wrzątku i 20 min w temp.75-80 stopni.
Do białej nie dodaje się pepekl soli , tylko zwykłą.
Pozdrawiam i życzę udanych wyrobów na święta.

Autor
Kamiś
2015-12-14 11:03

W przepisie nie masz napisane o wkładaniu białej kiełbasy do zimnej wody. To co piszesz jest komentarzem internauty. U nas w domu taką białą kiełbasę wrzuca się do ciepłej wody i gotuje tak by woda nie wrzała.

Linia tła strony

Dodaj komentarz

Ewa gotuje