Strona główna > > Porady kulinarne

TOP 5 owoców, z których można wykonać wyjątkowe wina

Wyjątkowe wina można przyrządzać przez cały rok. Produkcja wina nie jest trudnym zajęciem i daje wiele satysfakcji. Z artykułu dowiesz się z czego zrobić domowe wino oraz na co zwrócić uwagę przy wytwarzaniu.

Najlepsze wina otrzymamy z owoców, które obfitują w sok oraz mają dużą kwasowość. Poznaj 5 owoców, które naszym zdaniem są wręcz stworzone do produkcji win.

TOP 5 owoców na domowe wina.

Winogrona są jedynym owocem godnym wina. Sama nazwa wina wskazuje swoją genezę. Winogrona są idealnie stworzone do produkcji win. Mają idealną słodkość oraz kwasowość. Winogrona są jedynymi owocami, przy których produkuje się wino z samego soku bez rozcieńczania z wodą, czy dodawania kwasków cytrynowych. Najlepsze są winorośla rosnące w ciepłych krajach takich jak Grecja czy Francja. Nasze, rodzime odmiany wymagają dosładzania. Wino z winogron ma szlachetny smak oraz wiele cennych właściwości zdrowotnych. Wpływa pozytywnie przede wszystkim na układ krwionośny i samo serce.

Czarna porzeczka jest najbardziej wydajnym owocem na domowe wino. Z powodu swojej kwasowości rozcieńcza się ją trzykrotnie z wodą. Uzyskujmy piękny, brunatny trunek o kwaskowatym smaku porzeczki. Czarna porzeczka jest szybka w przygotowaniu. Nie trzeba jej drylować czy obierać. Jest gotowa jako składnik do wina zaraz po umyciu i szypułkowaniu. Najczęściej w produkcji domowych win, łączy się czarną porzeczkę z wiśniami. Dodatek wiśni nadaje trunkowi szlachetnego smaku.

Głóg jest popularnym krzewem w Polsce. Nie każdy wie, że jego owoce są jadalne. Mało kto zna dobry przepis na nalewkę lub wino z tego dzikiego owocu. Wino głogowe charakteryzuje się wspaniałym smakiem, zbliżonym do gronowego. Szczegółowy opis właściwości oraz przepis na wino z głogu znajdziesz na https://fajnyogrod.pl/porady/wino-z-glogu-sprawdzone-przepisy-na-wino-z-glogu-domowej-roboty/

Jabłka są najtańszymi i najpopularniejszymi owocami w naszym kraju. Można z nich przyrządzić domowe wino, które co prawda smakiem odbiega od winogronowego, czy wiśniowego, ale ogólna dostępność i cena owoców rekompensuje walory smakowe. Wino z jabłek nabiera szlachetnego smaku i aromatu po kilku latach leżakowania.

Dzika róża nadaje się doskonale zarówno na nalewkę jak i na domowe wino. Owoce dzikiej róży zbiera się po pierwszych przymrozkach, gdy wytwarza się w nich cukier. Są dwie szkoły przetwarzania dzikiej róży na domowy trunek. Pierwsza zaleca czyszczenie z pestek, druga metoda polega na zalewania całych owoców. Po sprawdzony przepis na domowe wino z owoców dzikiej róży odsyłamy do https://fajnyogrod.pl/porady/wino-z-dzikiej-rozy-sprawdzone-przepisy-na-przygotowanie-wina-krok-po-kroku/
Wino z dzikiej róży działa uspokajająco. Jest bogatym źródłem witamin, przede wszystkim C oraz A, B, E, K, P.

Podsumowanie.

Jeśli opanowałeś sztukę wytwarzania domowego wina z winogron i szukasz nowych inspiracji zapoznaj się z metodami wytwarzania oryginalnych win takich jak wino z głogu lub wino z owoców dzikiej róży. Dziko rosnące owoce są dostępne za darmo. Posiadają szereg leczniczych właściwości. Zimową porą, gdy nie mamy dostępu do owoców, możemy skorzystać z owoców mrożonych. Kolejną alternatywą jest wino ryżowe z rodzynkami i ziołami. Ziołowe wino z ryżu smakuje jak wytrawny wermut.

Artykuł partnerski.



~Gosc | Czytano 828 razy | 08-03-2021 |



Ewa gotuje