Strona główna >> Warzywa i owoce >> Przetwory z warzyw

Warzywa mrożone na zimę

Czas 25 minut Porcji 10 Kcal kalorii Trudność łatwe Koszt: do 10 zł

Składniki:

3 kg marchewki
1 kg selera
1 kg pietruszki
1 por

Warzywa mrożone na zimę - sposób wykonania:

Mieszanki warzywne do zupy to szybki i prosty sposób aby zimą cieszyć się warzywami o zachowanych wartościach odżywczych i smakowych, żaden z procesów przedłużania trwałości produktów nie ma aż tylu zalet:-). Mrożenie nie tylko zachowuje wartości odżywcze i smakowe - skraca też czas gotowania tych produktów o 1/3 w porównaniu do warzyw świeżych.
Podane wyżej składniki to przykład - sami możemy dobierać sobie proporcje warzyw w mieszance wg gustu, ja biorę zawsze najwięcej marchewki, mniej pietruszki, selera i pora.
Wszystkie warzywa obieramy, kroimy np w plasterki lub kostkę - pora kroimy do oddzielnego pojemnika w pół krążki. Marchewkę, selera i pietruszkę (bez pora) poddajemy procesowi blanszowania tzn. wrzucamy je do lekko wrzącej wody i zagotowujemy (cały proces trwa nie więcej niż 3 minuty), po czym odcedzamy na sicie i dokładnie studzimy. Jak warzywa osiągną temperaturę pokojową dodajemy pora i możemy je zamrozić porcjami w woreczkach foliowych przeznaczonych do mrożenia.
Proces blanszowania zabija enzymy które jeśli pozostaną aktywne sprawią, że warzywa będą po rozmrożeniu i ugotowaniu w zupie gumowate, a tak pozostaną jędrne i smakowite :-).
Część warzyw możemy starować następnie blanszować i zamrozić - mamy gotową mieszankę nie tylko do zupy ale również do ryby po grecku :-).
W podobny sposób możemy przygotować mieszanki z kalafiorem, brokułem (te warzywa dzielimy na tzw. różyczki, blanszujemy i zamrażamy), groszkiem zielonym oraz fasolkę szparagową (również blanszujemy) a nawet liście botwinki (liści nie trzeba blanszować, wystarczy opłukać, osuszyć i pokroić drobno wraz z buraczkami, gdy ją sparzymy zajmie nam mniej miejsca w zamrażarce ale ten zabieg ma sens w przypadku ograniczonego miejsca w zamrażarce :)).
Mrozić możemy też warzywa np. jagody, truskawki- jeśli chcemy by nie zlepiły się w trakcie mrożenia (bo chcemy je np. użyć później do ozdobienia ciasta itp.) mrozimy je rozsypane na tacce lub talerzu, ja mrożę w plastikowych pojemnikach (można zasypać cukrem ale niekoniecznie). Pamiętajmy, że mrozić możemy praktycznie wszystkie warzywa i owoce oprócz tych które zawierają dużo wody czyli arbuz, winogrona, pomidory, ogórki.
Przydatność takich mieszanek do spożycia wynosi około 10 miesięcy, warto więc na opakowaniu umieścić datę mrożenia.
Pamiętajmy również o zamrożeniu kopru i liści pietruszki. Docenimy to na pewno zimą gdy posypiemy ziemniaczki lub rosół tymi aromatycznymi roślinami. Koper (lub liście pietruszki) szybko opłukujemy wodą, osuszamy, następnie drobno kroimy i zamykamy w pojemnikach plastikowych, po czym mrozimy.
Polecamy poradnik: zasady pasteryzacji przetworów


Prześlij przepis

mewa80 | 15-07-10 | Czytano: 28457 razy | komentarzy [0]
Warzywa mrożone na zimę komentarz



Opinie i komentarze na temat Warzywa mrożone na zimę kwestia smaku i gustu internautów. Przeczytaj

0 komentarzy

Posiadasz sprzwdzony przepis na Warzywa mrożone na zimę prześlij przepis w komentarzu. Niech inni też go spróbują
Linia tła strony

Dodaj komentarz

Ewa gotuje