Czy przygotowując moszcz, mam przepuścić przez sokowirówkę jabłka w skórkach, czy obrane?
Ja używałem sokowirówki. Dla smaku wina nie ma znaczenia czy jabłka będą obrane. Sprawdź jak masz dużej mocy sokowirówkę i nie zapycha Ci się sito to nie trać czasu na obieranie ze skórek. Jeśli zauważysz że się za często zapycha sokowirówka to możesz obrać ze skórki.
Wino z jabłek ma w pierwszych miesiącach lekko metaliczny smak i nie nadaje się do spożycia zaraz po zlaniu do butelek jak np wino wiśniowe. Jak poleży rok - dwa nabiera swojego bukietu. Ale coś za coś jabłka mamy najczęściej za darmo.
Dziękuję za odpowiedź! I to wyjaśnia, czemu zeszłoroczne wino jabłkowe było takie "dziwne"! Czas u cierpliwości mi trzeba !
Dziękuję :)
WITAM CZY I KIEDY MOŻNA DOSŁADZAĆ WINO Z JABŁEK I CZY MOŻNA ZAMIAST CUKRU UŻYĆ MIODU .POZDRAWIAM
Wino jak już skończy pracować w zależności od tego ile cukru wypracowało jest wytrawne lub ma zawartość cukru. Sprawdź cukromierzem jaki ma współczynnik BL. Jeśli nie masz to skosztuj i oceń ile cukru dodać, lepiej mniej niż za dużo. Zawsze można dosłodzić później. Ja dosładzam wino które zostało zlane z osadu i klaruje się.
Wino z jabłek jak każde inne można dosładzać wedle swoich upodobań. Ja część wina dosładzam, a część zostawiam wytrawne, bo zdarzają się goście, którzy mają różne gusta.
Miodem można jak najbardziej tylko to są już wyższe koszta i zmienia się smak. Cukier jest neutralny, miód ma specyficzny posmak i mi np nie odpowiada w winie posmak miodu.
dzięki za odpowiedż
Jeśli chce żeby wyszło mi wino 18% ale poslodkie to czy mam dodać cukier w większej ilości niż w przepisie u Pana czy lepiej zrobić to gdy wino juz będzie nadawało się do butelkowania, jeśli tak to ile tego cukru powinnam dodać?
Wino dosładzamy na sam koniec. Najlepiej po zlaniu wina z osadu do odstojnika dosłodzić. Bierzemy część wina zlewamy do garnka dosypujemy cukru i lekko podgrzewając mieszamy i rozpuszczamy. Dzięki temu wino się nam nie rozrzadzi, jakbyśmy cukier w wodzie rozpuścili. Wlewamy do klarującego się wina. Dolewając mieszamy i sprawdzamy cukromierzem poziom - mój np ma kolorową skalę poziomów słodkie , półsłodkie, półwytrawne i wytrawne.
Jest też zasada ilości cukru na Litr wina: :
poniżej 15 g/L wino wytrawne
15 - 40 g/L wino półwytrawne
40 - 80 g/L wino półsłodkie
powyżej 80 g/L wino słodkie
Witam.
Dodanie resztę cukru i wody po 4-5 tyg od daty wstawienia wina,czy po 7-10 dniach po dodaniu części cukru i wody?. Pozdrawiam
4-5 tygodni od nastawienia wina to już drożdże wypracują cały cukier i obumrą. Cukier dodaje się stopniowo obserwując czy wino coraz słabiej pracuje. Do tego można smakować czy jest jeszcze słodkie czy wytrawne lub użyć miernika do badania poziomu cukru. Gdy stwierdzasz, że wino jest wytrawne wolniej pracuje dajesz kolejną dawkę cukru.
Najczęściej po 2-5 dniach drożdże podczas intensywnej pracy wyjedzą cukier i daję się kolejną dawkę. Widać od razu jak spada praca wina.
Pod sam koniec ostrożnie dawkujemy ilość cukru by nie przesłodzić wina.
Ale w przepisie jest napisane że po 4-5 tygodniach dajemy resztę cukru i wody
Tak po 4 tyg.dodajemy ostatnią porcję cukru, którą drożdże przerobią, a jak nie przerobią to ta zawartość cukru nie wpłynie zasadniczo na smak wina. Należy pamiętać, że im mocniejsze wino, tym słodsze może być. Po kilku latach półwytrawne wino domowe może stać się wytrawne. W domowym winie jeśli nie dodamy chemii typu pirosiarczan to drożdże będą cały czas żyły. Dlatego wino należy przechowywać w chłodnym miejscu np piwnicy.
4-5 tygodni od nastawu
z tego co piszecie to wyjdzie coś ale nie wino przez nas zaplanowane.w zależności jakie drożdze mamy to taki alko wyprodukują.po 4 tygodniach sie nie dosładza do fermentacji bo nigdy sie nie wyklaruje a trzeba zlać znad osadu.po drugim obciągu dopiero dosładzamy do smaku jak drozdze zjadły wszystek cukier.życze sukcesów
Drożdże są jedne winiarskie, a te procentują do 18% pod warunkiem że stworzysz im odpowiednie warunki.Nie ma różnicy kiedy dosładzasz, ważne by nie przesłodzić.
Wino robilem w/przepisu jako18%ale juz po pieciu tygodnach ledwo pracuje!Co zrobilem zle?
Po 5 tyg wino miało prawo wypracować kilkanaście procent. Będzie wolno pracować. Burzliwa praca wina jest przez pierwsze kilka dni, potem maleje. Spróbuj jaki smak ma młode wino /lub użyj cukromierza/, jeśli wytrawne można dodać cukru rozpuszczonego w części wina /tak by nie rozwadniać wina/.
Jakich drożdży użyłeś? Tylko winiarskie drożdże dochodzą do maksymalnej mocy około 18%.
17 komentarzy
Posiadasz sprzwdzony przepis na Wino z jabłek prześlij przepis w komentarzu. Niech inni też go spróbują