Jeśli masz ochotę na coś słodkiego i nie wiesz co upiec, to sprawdź nasz przepis na proste ciasto, które pachnie miodem i cytrynami. Takie miodowe cytrynowe ciasto sprawi, że poczujesz wiosenny nastrój.
Podane składniki są na dużą blachę o wymiarach 20cm x 30cm. Kaloryczność to 380 kcal w 100 g ciasta.
- 500 g mąki pszennej (3 szklanki)
- 320 g miodu (1 szklanka)
- 1 duża cytryna lub 2 mniejsze
- 250 ml jogurtu naturalnego (1 szklanka)
- 250 ml oleju roślinnego (1 szklanka)
- 3 średnie jajka
- 1, 5 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- dodatkowo cukier puder do posypania
Ciasto jest tak proste i szybkie w wykonaniu, że od razu warto rozgrzać piekarnik do temperatury 180 stopni C.
Do upieczenia miodowe cytrynowego ciasta przydadzą się: miska, drewniana łyżka i duża blacha o wymiarach 20cm x 30cm.
Do dużej miski przesiewamy mąkę pszenną wraz z proszkiem do pieczenia. Mąkę warto przesiać, ponieważ dzięki temu ciasto będzie puszyste.
Wbijamy 3 jajka i oprószam szczyptą soli.
Do miski wlewamy także jogurt naturalny, wyciśnięty sok z cytryny oraz olej roślinny lub oliwę z oliwek. Następnie dodajemy miód z Manuka. Jeśli miód jest skrystalizowany, to podgrzewamy go w kąpieli wodnej, aby się rozpuścił.
Wszystko mieszamy drewnianą łyżką, aż otrzymamy gładką i jednolitą masę.
Dużą blachę wyścielamy papierem do pieczenia i wykładamy masę ciasta. Wierzch wyrównujemy łyżką.
Blachę z ciastem umieszczamy na środkowej półce nagrzanego piekarnika i pieczemy przez około 45 minut w temperaturze 180 stopni C. Ciasto należy piec bez termoobiegu z grzałkami góra i dół. Pod koniec pieczenia, gdy ciasto się zarumieni, wkładamy patyczek i sprawdzamy czy wypiek jest już gotowy. Jeśli patyczek po wyjęciu jest suchy, to znaczy, że ciasto miodowe cytrynowe jest już gotowe.
Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy w blaszce na około 15 minut. Następnie, gdy lekko ostygnie, wyjmujemy z blaszki i delikatnie usuwamy papier do pieczenia. Odstawiamy na kratce w celu całkowitego ostygnięcia.
Ciasto najsmaczniejsze jest zaraz po upieczeniu. Możemy udekorować cukrem pudrem lub lukrem.
Do ciasta możemy użyć dowolnego miodu. Idealnie sprawdzi się miód Manuka, a także wielokwiatowy wiosenny, lipowy lub gryczany. Smakoszy produktów pszczelich zachęcamy do wypróbowanie przepisu z różnymi rodzajami miodu. Miód Manuka ma niepowtarzalny smak oraz aromat. Dodatkowo charakteryzuje się właściwościami leczniczymi. Pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Wszystko za sprawą egzotycznego pochodzenia. Miód Manuka powstaje z kwiatów krzewu herbacianego, które występują w Nowej Zelandii.
Artykuł partnerski.