Strona główna > > Porady kulinarne

Dlaczego warto postawić na samodzielne gotowanie? Które garnki wybrać

W dzisiejszych czasach przeciętny człowiek jest dosłownie zasypywany gotowymi do zjedzenia produktami spożywczymi. Może je kupować nie tylko w sklepie, ale i z dostawą do domu. Tego rodzaju żywność być może jest wygodna, ale konsument nie ma wpływu na jej skład i smak.

Od dłuższego czasu można zauważyć, że "szybkie jedzenie" niekoniecznie ma dobry wpływ na zdrowie i wygląd. Z tego powodu warto zastanowić się nad przygotowywaniem posiłków we własnym zakresie. Dowiedz się, które garnki wybrać!

Dlaczego gotowe dania nie są dobrym pomysłem?

Teoretycznie żywność, która wymaga jedynie podgrzania, jest bardzo komfortowa. Decydują się na nią osoby, które są bardzo zapracowane i narzekają na brak czasu. Nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych nie ułatwia rozwiązywania problemów związanych z odpowiednim żywieniem.

Fast foody są bardzo modne, ale niestety, częste spożywanie wysoko przetworzonej żywności prowadzi do tego, że w dłuższej perspektywie najprawdopodobniej wystąpi nieprawidłowe odczuwanie głodu, przez co człowiek zjada dużo więcej, niż powinien. Do tego dochodzi chęć na słodkie lub słone przekąski. Dzisiaj każdy może po nie sięgnąć bez żadnych ograniczeń, gdyż można je kupić wszędzie i o dowolnej porze dnia.

W XX wieku problem otyłości był znacznie mniej widoczny. Z otyłością olbrzymią mało które państwo miało do czynienia (pojedyncze przypadki można było odnotować w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej). Dzieci i młodzież na ogół nie miały problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W szkołach znacznie rzadziej spotykało się otyłe dzieci.

Dopiero szybki styl życia, który dotarł do Polski z końcem lat 90. XX wieku, zmienił nawyki kulinarne, przez które zaczęły się uwypuklać poważne problemy z tyciem. W XXI wieku otyłość została okrzyknięta chorobą cywilizacyjną. Dzisiaj trzeba walczyć z nią za pomocą diety i sportu, a nawet poprzez inwazyjne zabiegi bariatryczne. Aby skutecznie jej przeciwdziałać, warto zacząć samodzielnie gotować. Pomocne w tym zadaniu będą na przykład garnki Gerlach.

Gerlach, czyli jedna z najstarszych firm w Polsce

Początki firmy Gerlach sięgają aż 1760 roku. Za sprawą Filipa Szaniawskiego doszło do powstania wielkiego pieca do surówki w Kuźnicach Drzewickich. W 1824 roku Samuel Gerlach nadał firmie kierunek działania. Dzięki wykształceniu zdobytemu za granicą rozpoczął produkcję wyrobów chirurgicznych i noży. Produkty Gerlach zyskały uznanie cara Mikołaja I — do dziś w logo marki występuje korona. Firma działała aż do wybuchu II wojny światowej. Hitlerowskie władze doprowadziły do likwidacji fabryki. Pracownicy firmy i maszyny wywieziono do Niemiec.

Fabrykę reaktywowano dopiero w 1951 roku. W 1960 roku powstał Wydział Nakryć Stołowych. Produkty Gerlach były hitem w epoce PRL. Po transformacji gospodarczej musiało upłynąć sporo czasu, nim firma odzyskała renomę. Stało się to dopiero w 2013 roku, gdy Gerlach wprowadził na rynek garnki i patelnie. Okazało się, że ludzie od razu pokochali Gerlach za świetne produkty oraz wielowiekową tradycję. Dzisiaj jest to marka kultowa, idealna nie tylko dla osób podążających za nowoczesnymi trendami, ale i dla koneserów dobrego stylu.

Zwieger, czyli garnki, które podbijają świat

Zwieger to stosunkowo młoda marka. Ambasadorem marki jest Michel Moran, który jest znanym restauratorem i szefem kuchni, a także autorem książek kucharskich. Co więcej, szeroką popularność zyskał dzięki programom takim jak MasterChef.

Zwieger jest firmą polską. Natomiast Zwieger garnki produkowane są w Chinach. Są to produkty wyróżniające się wyjątkowym designem i bardzo wysoką jakością. Trzeba przyznać, że prezentują się znakomicie, a gotowanie w garnkach tej firmy sprawia ogromną przyjemność – jakość akcesoriów kuchennych ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z samodzielnym przyrządzaniem posiłków.

Gotowanie zajmuje czas, wymaga umiejętności, a także inwestycji w dobry sprzęt kuchenny. Mimo wszystko warto się przekonać do tego rozwiązania – dla własnego zdrowia i samopoczucia. Zresztą kto wie, może codzienny obowiązek zmieni się w pasję?


Artykuł partnerski.


~Gosc | Czytano 259 razy | 01-12-2022 |



Ewa gotuje