Smak kawy profesjonalnie określany jest poprzez profil sensoryczny (wykres właściwości smakowych danego rodzaju kawy), który określa czystość, jakość i wyrazistość smaku – w tym również konsystencję napoju. Czynników, które wpływają na profil sensoryczny kawy, jest wiele. I nie tylko rodzaj oraz jej jakość mają znaczenie. Co jeszcze wpływa na smak kawy?
Pierwszą zasadniczą rzeczą jest to, aby ziarna kawy były zawsze świeżo zmielone. Tylko w taki sposób wydobędziemy z nich pełnię świeżego aromatu. Grubość mielenia kawy jest powiązana z czasem jej parzenia. Im jest on krótszy, tym ziarna powinny być zmielone drobniej.
Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że drobno zmielona kawa parzona zbyt długo może być cierpka i gorzkawa. Natomiast kawa z grubiej zmielonego ziarna parzona zbyt krótko, będzie słaba i rozwodniona. Co do kwestii technicznych, to stopień zmielenia kawy reguluje się w ustawieniach młynka do kawy – również tych ręcznych, jakie są dostępne np. w Tu Café. Jakie inne czynniki parzenia kawy także trzeba brać pod uwagę?
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na smak kawy jest zachowanie jej odpowiedniej ilości w stosunku do użytej wody. Jeśli chcemy zachować równowagę mocy i prawidłowej ekstrakcji kawy, musimy trzymać się ściśle określonych proporcji. W przypadku kaw innych niż espresso jest to od 50 do 70 g kawy użytej na jeden litr wody. Co jeszcze wpływa na smak i aromat kawy?
Ostatnim niezwykle istotnym elementem parzenia kawy, który znacząco wpływa na jej smak, jest oczywiście woda. Jakby nie było, to przecież właśnie ona stanowi aż 98 procent gotowego produktu. Niestety zbyt często pomijamy ten aspekt, chociaż trzeba przyznać, że coraz więcej osób interesuje się tym, jakiej jakości wodę pije na co dzień i jakimi parametrami się ona charakteryzuje. Popularne stają się różnego rodzaju filtry i jeśli woda w naszym kranie jest zbyt twarda lub charakteryzuje się jakimś zapachem, warto je stosować. Wystarczający będzie w tym zakresie prosty filtr (np. Brita).
Woda, która wydobędzie z kawy pełnię smaku, powinna być czysta, z pH oscylującym w granicach 6, 5-7, 5 i z twardością 50-175 ppm CaCO3. Jeśli jednak woda w naszym kranie jest bardzo złej jakości, to można również wykorzystywać do parzenia kawy wybrane wody mineralne.
Ostatnim i równie istotnym elementem parzenia kawy, jest temperatura wody. Tutaj także trzeba zachować wyczucie, ponieważ zalanie kawy wrzątkiem sprawi, że będzie ona zbyt gorzka. A jeśli temperatura będzie zbyt niska, kawa stanie się za bardzo kwaśna. Takim złotym przedziałem, w którym otrzymujemy aromatyczną i smaczną kawę 92-96°C. I tego zakresu temperatur należy się trzymać, jeśli chcemy zaparzyć kawę w jak najlepszy sposób.
Artykuł partnerski