Strona główna > > Porady kulinarne

Koronawirus - ile czasu żyje poza organizmem.

Ile czasu koronawirus COVID-19 jest w stanie przeżyć poza organizmem człowieka i zagrażać kolejnym osobom? Ile czasu wirus pozostaje w powietrzu? Z jakiej odległości chora osoba może nas zarazić? Jaka dieta wzmacnia nasz organizm i sprawia, że będziemy odporniejsi na wirusa lub przejdziemy chorobę łagodniej? Odpowiedzi na te i pozostałe pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

W mediach sianie paniki. Półki sklepowe puste. Wykupione mięso, mąki, kasze, ryż itp. Zostały ryby, drogie mięsa wołowe, kacze, królicze - pewnie i one znikną. Sklepy internetowe przyjmują zlecenia, ale czas realizacji zakupów wynosi od 10 do 15 dni! To reakcja społeczeństwa na niespodziewane zamknięcie szkół. To dopiero początek i przygotujmy się na to co jest obecnie w Chinach i we Włoszech. O koronawirusie nie dowiesz się wiele z wyszukiwarki Google, po wpisaniu słowa kluczowego "koronawirus" podpowiada jakieś mało istotne frazy popularnych politycznie korporacji medialnych. Po próbie dowiedzenia się czegoś konkretnego typu "koronawiurs czas..." brak podpowiedzi jakoby nikt tego nie szukał. Dziwnym trafem mniej popularna wyszukiwarka Bing zawiera podpowiedzi dla tych fraz (zrzuty ekranu)./Kilka dni po ukazaniu się tego artykułu wyszukiwarka Google zaczęła wyświetlać podpowiedzi/.

Koronawirus w Polsce co jeść by wzmocnić organizm?

W przypadku koronawirusa zalecenia profilaktyczne są takie same jak w przypadku wirusa grypy.Grypa każdego roku zbiera dużo większe, śmiertelne żniwo niż rozdmuchany w mediach koronawirus. Profilaktyka to przede wszystkim higiena osobista ze szczególnym nastawieniem na mycie rąk oraz dieta wzmacniająca organizm . To co na co dzień jemy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, odporność i sprawność organizmu. Codzienna dieta bogata w witaminy, nienasyczone kwasy tłuszcowe, minerały, naturalne probiotyki i antybiotyki to potężna broń przeciwko infekcjom i chorobom. Co jeść by wzmocnić organizm? Jedz regularnie warzywa, owoce, miód i pozostałe produkty pszczele. Od starożytności ludzkość leczy i zapobiega chorobom układu oddechowego miodem. Spożywaj każdego dnia minimum 1 łyżeczkę miodu dla profilaktyki.
Przeczytaj poradnik zioła na wirusy.


Warzywa i owoce.

Angielskie powiedzenie "Two apples a day really do keep the doctor away" można przetłumaczyć jako "dwa jabłka każdego dnia trzymają od nas z daleka lekarza". Warzywa, owoce otaz kiszonki to naturalni sprzymierzeńcy w chorobami. Wzmacniają nasz organizm.

Miód, pyłek pszczeli. propolis w walce z koronawirusem

Produkty pszczele są naturalnymi produktami antybiotykowymi, które spożywane regularnie każdego dnia wzmacniają nasz organizm.

Koronawirus jak się przenosi?

Koronawirus przenosi się drogę kropelkową poprzez kichanie i kaszel. Dodatkowo dotykając przedmioty po chorej osobie możemy brudnymi rękoma zarazić się poprzez dotknięcie nosa, ust bądź pocierając oczy. Dlatego tak ważne jest higiena. Nie zarazimy się wirusem poprzez samą jego styczność z naszą skórą.
Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk w domu?

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Zwykła budowlana maseczka nie chroni nas przed wirusem, może jedynie ograniczyć zasięg zarażania otoczenia przez chorą osobę . Mikrowirus z łatwością wnika poprzez zwykłą maseczkę. Aby zabezpieczyć się przed wirusem należy:
- unikać zatłoczonych miejsc: sklepy, urzędy, przystanki, imprezy masowe...
- dbać o higienę myjąc ręce wodę i mydłem lub w miejscach publicznych etanolem minimum 62 %
- zasłaniać twarz podczas kichania i kaszlu zgiętą ręką przy łokciu, tak aby nie dotykać inwazyjnych miejsc dłonią
- sama higiena rąk nie wystarczy, wirus może przedostawać się także po dostaniu się do oczu i podczas uprawiania seksu. Nie ma oficjalnych danych na temat przenoszenia z matki na dziecko w czasie porodu.

Koronawirus czas zycia, inkubacji, wylęgania i kwarantanny

Ciężko ze 100 % pewnością określić czas życia wirusa na przedmiotach. Koronawirus jest wyjątkowo odporny i podobnie jak wirusy MERS czy SARS może żyć poza organizmem do 9 dni. Na plastiku i stali nierdzewnej COVID-19 może przetrwać do 72 godzin. Wirus wrażliwy jest na środki dezynfekujące o stężeniu alkoholu powyżej 62%. Wirus słabnie w temperaturze powyżej 30 stopni C.

Koronawirus czas inkubacji.

Czas inkubacji to okres między naszym kontaktem z patogenem, a pojawieniem się pierwszych objawów . Nie ma 100% pewności czy w tym okresie osoba zainfekowana nie zaraża otoczenia, tak jak to ma np miejsce przy wirusie Ospy. Najkrótszy czas inkubacji to 2 dni, średnio jest to 5 dni. Najdłuższy czas jaki odnotowali chińscy naukowcy do 24 dniowy okres wylęgania wirusa (*1). Badania były przeprowadzane na liczbie 1.099 pacjentów. Wynika z tego, że pierwsze objawy mogą być widoczne dopiero po 3 tygodniach. W wielu krajach w tym w Polsce kwarantanna wynosi 14 dni. Takie są zalecenia WHO :-) Badania Ekspertów z Johns Hopkins, wskazują że u 101 osób na każde 10.000 poddanych 14 dniowej kwarantannie objawy koronawirusa wystąpiły po okresie 14 dniowej izolacji!(*2), (*3)

Koronawirus: jakie są objawy?

- temperatura ciała wynosi ponad 38 stopni C. Wysoka gorączka w pierwszych dniach choroby występuje u połowy pacjentów.
- dokucza nam kaszel oraz duszności
- niektóre osoby mogą mieć biegunkę, bóle mięśni i głowy

Są to także objawy typowej grypy więc jeśli sytuacji w najbliższym otoczeniu nie ma znamion epidemii, a my sami nie mieliśmy kontaktu z osobami szczególnego ryzyka (osoby powracające z zagranicy, osoby z racji wykonywanego zawodu mające styczność z osobami zarażonymi) nie popadajmy w panikę.

- u 15% pacjentów występuję trudności z oddychaniem. Przejście ze stanu łagodnego do ciężkiego może bardzo szybko postępować. Po około 7 dni od wystąpienia wczesnych objawów choroby, koronawirus przekrztałca się w zapalenie płuc. Po następnym tygodniu może dojść do ciężkiej niewydolności oddechowej zagrażającej zdrowiu i życiu pacjenta .

Koronawirus kto w grupie ryzyka?

Wśród wielu niewiadomych na temat koronawirusa, jedno jet pewne wirus nie jest groźny dla dzieci, które nie chorują lub choroba przebiega niezwykle łagodnie. Są natomiast potencjalnymi osobami mogącymi przekazywać wirusa innym grupom społecznym. W grupie szczególnego ryzyka są osoby starsze 60 - 80+ letnie. Lekarze są zdumieni faktem zniszczenia płuc u zmarłych osób z powodu powikłań po koronawirusie.

Śmiertelność na koronowirusa w grupach wiekowych


Koronawirus staje się niebezpieczny gdy z zainfekowanego gardła i nosa dostanie się do płuc. Śmiertelność na koronowirusa w grupach wiekowych:
- 0-9 – 0 proc.
- 10 - 19 - 0, 2 proc.
- 20 - 29 - 0, 2 proc.
- 30 - 39 - 0, 2 proc.
- 40 - 49 - 0, 4 proc.
- 50 - 59 - 1, 3 proc.
- 60 - 69 - 3, 6 proc.
- 70 - 79 - 8, 0 proc.
- 80+ - 14, 8 proc.
(*2)

Czym różni się epidemia od pandemii?

Do niedawna mieliśmy do czynienia z EPIDEMIĄ. Obecnie mamy do czynienia z PANDEMIĄ Kwestia nazewnictwa związana jest ściśle z zasięgiem i skali zagrożenia. Z epidemią koronawirusa mieliśmy do czynienia w grudniu 2019 w Chinach, gdy dochodziło do pierwszych masowych zarażeń. Wówczas w określonym czasie i ograniczonym miejscu doszło do większej niż zwykle liczby zachorowań na chorobę. Obecnie mamy do czynienia z pandemią, czyli globalnym ogólnoświatowym występowaniem choroby z ogniskami w wielu źródłach.
W ostatnich latach ze stanem zagrożenia pandemią mieliśmy do czynienia z:
- wirusem H1N1 w 2009 roku
- wirusem Polio w 2014 roku
- wirusem Ebola w 2014 i 2019 roku
- wirusem Zika w 2016 roku
- wirusem Ebola w 2019 roku.

Zapasy żywności na wypadek stanu kryzysowego spowodowanego koronawirusem

Żywności nie zabraknie, gdyż Europa, a w szczególności Polska jest eksporterem produktów rolnych. Problemy mogą się pojawiać z terminowością dostaw do sklepów, zamykaniem wielu sklepów z powodu choroby personelu sprzedającego. Zapasy żywności z długim terminem przydatności należy zgromadzić w celu zniwelowania okresów bez dostępu do żywności oraz ograniczenia niepotrzebnego przemieszczania się po miejscach publicznych. Ograniczy to ryzyko zachorowań i skalę pandemii. Każdy dorosły domownik powinien mieć zapas żywności na około 14 dni zapewniające zapotrzebowanie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Niezbędne produkty z długim terminem spożycia to:
- zapas wody
- mięso, ryby, jajka
- ryż, kasza, płatki owsiane, mąka, makaron
- owoce i warzywa głównie w puszkach puszkach lub słoikach
- orzechy, fasolę, groch
- miód i czosek
- mleko UHT
- oleje i tłuszcze
Część produktów takich jak mięso i warzywa można zamrozić.

Mam też do Ciebie ogromną prośbę. Jeżeli uznasz, że poradnik "Koronawirus - ile czasu żyje poza organizmem?" okazał się wartościowy i pomocny, to udostępnij go swoim znajomym lub podlinkuj. Gdziekolwiek…

Niech inni ludzie też na tym skorzystają.


Źródła:
1) https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.02.06.20020974v1.full.pdf
2) https://www.national-geographic.pl/aktualnosci/koronawirus-bez-objawow-srednio-5-dni-maksymalnie-nawet-11
3) https://www.focus.pl/artykul/koronawirus-tragiczny-rekord-i-24-dniowy-okres-inkubacji
4) Zdjęcie główne: https://miodowewzgorze.pl

~Gosc | Czytano 2341 razy | 13-03-2020 |



Ewa gotuje