Strona główna > > Porady kulinarne

Krupnik - z kaszą czy ryżem?

Do tradycyjnych domowych dań zawsze wracamy z sentymentem. Spośród zup z pewnością na uwagę zasługuje tak lubiany krupnik - i nie ma w tym nic dziwnego, bo jest on jednocześnie prostym, smacznym i pożywnym daniem. Dziś można go przygotować w kilkanaście minut, wykorzystując fantastyczne zupy mrożone. Największym dylematem jest tylko to, czy podawać go tradycyjnie - z kaszą, czy też sięgnąć po ryż.

Przepisów na krupnik jest niemal tak dużo, jak osób, które tę pyszną zupę przygotowują w swojej domowej kuchni. Nasze babcie najczęściej przyrządzały go na wywarze z żeberek i wędzonego boczku. Mamy zwykle gotowały nieco lżejszą jego wersję, a więc krupnik na bulionie drobiowym, a dziś coraz częściej krupnik powstaje na wywarze warzywnym. Podobnie jest z kaszą, którą kiedyś nazywano krupą i stąd nazwa zupy. Tradycyjny krupnik zawsze zawierał kaszę jęczmienną, a najchętniej używano tej drobnej, perłowej lub grubszego pęczaku. Dziś jednak krupnik można przygotować także z innymi kaszami lub w wersji bezglutenowej, czyli z ryżem.


Tradycyjny krupnik


Najbardziej klasyczne wydanie krupniku to zupa przygotowana z warzyw takich jak marchewka, pietruszka, por i ziemniaki oraz oczywiście kasza jęczmienna. Jarzyny wraz z kaszą i ulubionym bulionem mięsnym lub warzywnym, odpowiednio doprawione utworzą fantastyczne danie. Teraz nie trzeba już pieczołowicie obierać warzyw, a potem mozolnie kroić ich w kosteczkę. Gotowa zupa z mrożonki – krupnik polski – sprawi, że po 20-30 minutach będzie można podawać ją do stołu.


Jednak krupnik może przybrać nieco inną formę niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni od dzieciństwa, i też można ją przyrządzić w bardzo krótkim czasie, bez większego wysiłku. Wystarczy sięgnąć po mrożone warzywa i zupełnie inne popularne kasze lub ryż.


Krupnik w nowej odsłonie


Do przygotowania krupniku idealna okazuje się włoszczyzna mrożona. W gotowej mieszance znajdziemy niemal wszystko to, co jest potrzebne do naszej ulubionej zupy. Do mięsnego lub warzywnego bulionu wystarczy wrzucić mrożoną włoszczyznę, czyli mieszankę marchewki, pietruszki, selera i pora, a następnie dorzucić kaszę. Co ciekawe, to wcale nie musi być ta tradycyjna, jęczmienna. Dziś nie brakuje zwolenników kaszy jaglanej i to właśnie ten gatunek warto dodać do zupy. Trzeba tylko pamiętać, by wcześniej ją przepłukać, bo to pozwoli pozbyć się jej naturalnej goryczy.


Jeśli krupnik chcemy podać dzieciom, warto wykorzystać kaszę mannę. Zupa będzie wyjątkowo delikatna, a za takimi właśnie daniami przepadają maluchy. Kaszę wsypuje się bezpośrednio do garnka z bulionem i warzywami, ale trzeba dość często mieszać całość, by uniknąć grudek. Kasza manna fantastycznie zagęszcza zupę.


Ostatnio nie brakuje też zwolenników dodawania do krupniku kaszy gryczanej, ale tę warto ugotować w osobnym garnku. Dopiero gdy jest już miękka, dodaje się ją do zupy.


Krupnik w wersji bezglutenowej


Jeśli zupa ma być bezglutenowa, to kaszę zastępuje się ryżem. Mrożona włoszczyzna, ulubiony bulion i ryż to świetny pomysł na obiad nie tylko dla tych, którzy nie tolerują glutenu. Można zdecydować się na ryż okrągły, pełnoziarnisty, albo ten przeznaczony do risotto. Jednak najlepszym ryżem do krupniku jest arborio. Ten gatunek zapewnia zupie bardzo przyjemną, kremową konsystencję, podobnie jak kasza jęczmienna, przez co krupnik staje się naprawdę wyjątkowy.


Artykuł partnerski.



~Gosc | Czytano 1448 razy | 08-02-2021 |



Ewa gotuje