Strona główna > > Porady kulinarne

Plamy z wina

Dowiedz się jak usunąć plamy z wina, które często stają się niechcianą pamiątką z przyjęć okolicznościowych, lub domowych imprez.
Nie zawsze wychodzimy zwycięsko w walce z plamami, jednak warto wypróbować kilka domowych sposobów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Gdy przez nieuwagę kieliszek z czerwonym trunkiem wyląduje na dywanie, bluzce lub obrusie należy szybko działać, dzięki szybkiej reakcji obejdzie się bez specjalnych domowych mikstur.
Plamy z wina podobnie jak z owoców i soków owocowych należy przepłukać czystą gorącą wodą.

Gdy to nie pomaga, posypujemy plamę grubą warstwą soli, zostawiamy materiał przez chwilę aby sól mogła działać "wciągając" kolor (wina!) oraz wilgoć, następnie dokładnie ją spłukujemy.

Kolejnym sposobem na pozbycie się uporczywego śladu jest namoczenie ubrania, bądź obrusu w wodzie rozrobionej z amoniakiem, następnie wypranie go w pralce.

Jeśli wino znalazło się na dywanie należy polać brudne miejsce gazowaną wodą i wytrzeć miękką, wilgotną ściereczką, lub przykładać namoczoną w wodzie z dodatkiem szamponu gąbkę. Po takim zabiegu wycieramy mokre miejsce ręcznikiem papierowy. Jeśli plama nadal jest widoczna powtarzamy czynność kilka razy.

Nie zawsze mamy możliwość wyprać świeżą plamę, gdyż nie wypada opuszczać przyjęcia przez małą gafę, lub ściągnąć obrus akurat gdy goście siedzą przy stole.
Taką wysuszoną plamę z wina należy namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem szarego mydła, lub roztworu z wody utlenionej i mydła w proporcji 5:1 (5 łyżek wody utlenionej i 1 łyżka mydła). Jeśli ubranie jest kolorowe nie trzymamy zbyt długo tej mieszanki na nim aby nie odbarwić materiału.

Jeśli chodzi o biały materiał poplamiony winem sprawa jest znacznie łatwiejsza, wystarczy wyprać go w pralce, w proszku do białych tkanin z wybielaczem.

Gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu warto sięgnąć po płyny lub proszki przeznaczone do walki z upartymi śladami dostępne niemal w każdym sklepie.
~Gosc | Czytano 6334 razy | 23-08-11 |
Ewa gotuje