Strona główna > > Porady kulinarne

Przepis na kapustę kiszoną

Kapusta kiszona - przepis jest banalnie prosty gorzej z postępowaniem, w tym się można pogubić, zwłaszcza gdy robią się ją po raz pierwszy, dlatego opisze robienie kapusty kiszonej krok po kroku - tak jak to robiły/robią nasze babcie :)

Proporcje
25 kg kapusty
3 kg marchewki starowanej na tarce o grubych oczkach
1, 5 szklanki soli
4 łyżki cukru

U mnie w domu kapustę robi się prawie w przemysłowych ilościach :). Oczywiście proporcje można sobie odpowiednio zmniejszyć i dopasować do własnych potrzeb.

Jest to dość pracochłonne ale pyszna surówka jest warta tego poświęcenia zwłaszcza, że ciężko kupić smaczną kapustę w sklepie.

Jaka powinna być kapusta?
Kapusta przeznaczona do kiszenia powinna być biała, ważne, żeby nie była mocno nawożona, znajdźmy więc dobrego dostawcę lub wybierajmy główki niedoskonałe a więc niezbyt wielkie, nie mocno zbite.

Wykonanie
Kapustę szatkujemy drobno - albo przy pomocy szatkownicy albo jeśli mamy mniejsze ilości można nożem, kłąb , wierzchnie liście i grube nerwy odrzucamy.
Poszatkowaną kapustę posypujemy solą, jednak nie za dużo bo wyjdzie nam za słona. Na dużą miskę bierzemy niewielka garsteczkę soli. Na mniejszą - wystarczy łyżeczka (pamiętajmy, ze na 8 kg kapusty wystarczy pół szklanki soli).
Następnie kapustę ubijamy do momentu aż puści sok! Jeśli mamy problem z wydobyciem soku dodajmy pół łyżeczki cukru (nie więcej tylko tak aby wydobyć sok). Warstwę posypujemy marchewką tartą w ilości aby przykryć kapustę i szatkujemy kolejną część kapusty. Powtarzamy czynność z soleniem i wydobywaniem soku w ten sposób układamy kolejne warstwy aż do wyczerpania kapusty.
Kapustę najlepiej kisić w glinianym garnku, jeśli nie posiadamy może być zwykły.
Garnek z kapustą zostawiamy w ciepłym miejscu, w temperaturze pokojowej(przykrywamy papierem lub folią jednak nie szczelnie, bardziej chroniąc by nic nie wpadło). Minimum 2 razy dziennie drugą stroną wałka robimy w kapuście dziury aby swobodnie uwalniać z niej gazy. W pierwszych dniach kiszenia kapusta nie nadaje się do próbowania, trwają w niej bowiem różne procesy przy udziale różnych bakterii, niekoniecznie tych dobrych, chociaż ostatecznie to one zwyciężą :)
Po tygodniu (lub 1,5 tygodnia) kapustę możemy przełożyć do słoików i przenieść w chłodne i ciemne miejsce.
Do kapusty możemy dodać też kminek albo żurawinę (razem z marchewką).
mewa80 | Czytano 53193 razy | 16-10-10 |




Ewa gotuje